021-42543 CCTV [at] AGKGROUP.COM

دوربین مداربسته دیتاسنتر

دوربین مداربسته دیتاسنتر

نظارت ویدئویی هوشمند برای دیتا سنترها (Data Center)

عمق و حفاظت چند لایه، یکی از جنبه­های مهم در طراحی سیستم نظارت تصویری و دوربین مداربسته است. این جمله به خصوص در مورد امنیت دیتا سنتر، کاملاً درست است. از این رو، سیستم­های نظارتی در دیتاسنتر ها به صورت چند لایه طراحی می شود. از بیرونی ترین لایه یعنی سیستم حفاظت پیرامونی تا حفاظت از محیط بیرونی، ساختمان دیتا سنتر، تا اتاق سرور و بالاخره رک های سرور.

کار با لایه­های مختلف حفاظتی در سیتم نظارت تصویری و دیتا سنتر یک رویکرد کارا و عالی است. این روش، سیستم ها را در سطحی از امنیت و اطمینان که مشتریان امروزه انتظار دارند، قرار می‌دهد. هرچند، تنظیم تعداد مشخصی از سطوح حفاظتی نباید در هنگام طراحی سیستم امنیتی و دوربین مداربسته تحت شبکه ، هدف اصلی باشد.

لایه های حفاظتی هوشمند در سیستم دوربین مداربسته دیتا سنتر

به منظور نصب و راه اندازی سیستم نظارت تصویری و دوربین مدار بسته دیتا سنتر بهینه و انعطاف پذیر ، جنبه های مختلف را باید در نظر گرفت. این انتخاب­ شامل تصمیمات استراتژیکی همچون انتخاب تولید کننده دوربین مداربسته و انتخاب­ مدل دوربین مداربسته برای دستیابی به هدف خاصی می شود. ارزیابی صحیح گزینه های موجود می تواند عملکرد را افزایش و هزینه­های خرید و اپراتوری را کاهش دهد.

برخی فاکتورهای مهم قابل ملاحظه در هنگام طراحی یک سیستم نظارت تصویری عبارتند از:

 • کیفیت تصویر مورد نیاز ( نه رزولوشن ) برای هر دوربین مداربسته دیتا سنتر
 • قابلیت توسعه سیستم نظارت تصویری و دوربین مدار بسته دیتا سنتر
 • سادگی ارتباط و اتصال با سایر تجهیزات در دیتاسنتر مانند اکسس کنترل
 • استفاده از محصولات با دید توسعه در آینده و ارتباط با یکدیگر
 • مصرف انرژی
 • آنالیز هوشمند تصاویر دوربین های مداربسته دیتا سنتر و هشدارهای صحیح و به موقع

کیفیت تصویر در دوربین های مداربسته دیتا سنتر

مزایای زیادی در رزولوشن بالا و نرخ فریم بالا در دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP) وجود دارند. البته به شرطی که با افزایش رزولوشن تصویر ، پارامترهایی مانند حساسیت نوری و رنج دینامیکی WDR، فدا نشود. دوربین های مداربسته با کیفیت تصویر Full HD ، تطبیق پذیر و همه منظوره هستند. هر چند دوربین های مدار بسته با رزولوشن بالاتر نیز موجود می باشند ولی بدیهی است که تصاویر دوربین های مداربسته با این کیفیت برای نظارت ، تشخیص و شناسایی ارزشمند هستند. برای طراحی صحیح سیستم نظارت تصویری و دوربین مداربسته، با توجه به نیاز کارفرما در مورد فاصله مد نظر برای تشخیص و شناسایی ، رزولوشن دوربین مداربسته تعیین می گردد.

به علاوه، دوربین های مداربسته HDTV نوع PTZ با قابلیت زوم و چرخش از راه دور، نمای 360 درجه ای از فضای باز و نیز بزرگ­نمایی بخش­های دلخواه صحنه برای مشاهده جزئیات بیشتر تصویر را ممکن می‌سازند. به طور مشابه، می توانید از یک دوربین مداربسته با رزولوشن بالا ( مثلاً 4K) استفاده کنید و به صورت انتخابی، نماهای متعددی را از دوربین های مداربسته دیتا سنتر در کنار هم ببینید.

کیفیت تصویر دوربین مداربسته، فراتر از شمارش پیکسل­ها

کیفیت تصویر دوربین مدار بسته نصب شده تنها مربوط به شمارش پیکسل­ها نیست. در اغلب موارد، داشتن دوربین مداربسته­ای که قادر به غلبه بر شرایط نوری دشوار است و در هر شرایطی از نور تصاویر سودمندی می­گیرد، در دیتا سنتر حیاتی است.

نظارت تصویری بدون نور در دیتا سنتر

با لمس حرارت ناشی از افراد، خودروها و اشیاء، دوربین های مداربسته حرارتی به شما اجازه می دهند در تاریکی مطلق، دود و مه نیز، "ببینید". همچنین، یک دوربین مداربسته حرارتی هوشمند در دیتا سنتر به شرایطی نوری پیچیده، همچون سایه های تاریک، نور پس­زمینه، تاریکی یا حتی اهداف استتار شده غلبه کرده و در هر شرایطی ، تصویر هدف را به شما ارائه می کند.

این ویژگی ها، دوربین های مداربسته هوشمند حرارتی را برای تشخیص افراد، اشیا، و حوادث، در حفاظت پیرامونی دیتا سنتر ایده­آل می­سازد. مزیت دیگر آن است که آنها به نصب هیچ منبع نوری یا نور مادون قرمز IR -که انرژی زیادی مصرف می کند-، نیاز ندارند.

نظارت تصویری با نور کم، دوربین های مداربسته Star light و Lightfinder

دوربین­های مداربسته هوشمند حرارتی، تصاویری که شناسایی مطمئنی انجام دهند، ارائه نمی کنند و معمولا برای تشخیص دقیق و هوشمند نفوذ و حرکت اولیه به کار می روند. دوربین های مداربسته­ای وجود دارند که حساسیت بالایی به نور دارند و تصاویر با رنگ عالی حتی در محیط های با نور خیلی کم می گیرند.

تکنولوژی استار لایت یا لایت فایندر، با استفاده از تکنولوژی تعبیه شده در سنسور و پردازشگر دوربین­ مداربسته، حتی در نور بسیار کم، قادر به ارائه تصاویری مانند تصاویر رنگی است.

نظارت تصویری با نور زیاد و شدید

به طور مشابه، فناوری های پردازش تصویر مانند Wide Dynamic Range (WDR) می توانند تصاویر ویدئویی قابل استفاده­ای در صحنه­هایی با شرایط نوری پیچیده در دیتا سنتر ارائه دهند. WDR یک فناوری تعبیه شده و سخت افزاری در برخی مدل­های دوربین مداربسته است که می­تواند تغییر شرایط روشنایی و اختلافات بزرگ در نقاط روشن­تر و تاریک­تر در یک منظره را تصحیح کند. نتیجه آن، تصویر ویدئویی از دوربین مداربسته است که می‌توان از آن واقعاً استفاده کرد. دوربین های مداربسته معمولی در چنین شرایطی قادر به ارائه تصویر مناسب نیستند. این صحنه ها معمولا برای دوربین های مداربسته مقابل درب های ورودی دیتا سنتر یا برای دوربین هایی که در مقابل پنجره رو به بیرون قرار دارند، وجود دارند.

صرفه جویی در توان مصرفی دیتا سنتر

با استفاده از دوربینهای مداربسته استارلایت ، در کنار بهبود در کیفیت تصویر دوربین های مداربسته دیتاسنتر، در شرایط سخت یا در محیط­های با نور کم، این راهکار پتانسیل صرفه­جویی در توان مصرفی سیستم نظارت تصویری و دوربین مداربسته و تجهیزات جانبی روشنایی را نیز دارند، زیرا نیازمند نور اضافه کمتری می­باشند.

صرفه جویی در پهنای باند و حافظه ذخیره سازی سیستم دوربین مداربسته

فشرده­سازی ویدئویی تصویر در دوربین های مداربسته، هم در پهنای باند و هم ذخیره­سازی صرفه­جویی می­کند. این امر معمولا با یک فرمت کدگذاری ویدئویی نظیر H.264 یا H.265 به دست می­آید. البته فشرده­سازی خیلی زیاد می­تواند تاثیر منفی روی کیفیت و قابل استفاده بودن تصویر ایجاد کند. تکنولوژی منحصر به فرد IDNS برای دوربین های مداربسته Boschو Zipstream به عنوان یک فناوری در دوربین های مداربسته Axis است که به صورت بلادرنگ جریان ویدئوی دوربین مداربسته شبکه را تحلیل و بهینه می کند. جزئیات مهم در دیتا سنتر با جزئیات و با کیفیت و رزولوشن بالا ضبط می شوند در حالی که سایر نواحی غیر مهم به صورت دستی یا اوماتیک فیلتر شده است، پس صرفه جویی در پهنای باند و حافظه ذخیره سازی تصاویر دیتاسنتر بدون از دست دادن اطلاعات حیاتی مانند تشخیص چهره ها، جزئیات تصاویر یا تشخیص پلاک ، ممکن می­شود.

امکان توسعه آسان دوربین مداربسته دیتا سنتر

تجارت، شامل تغییر و حرکت است و هر چه تجارت شما بیشتر رونق بگیرد، سیستم نظارتی نیز باید گسترش یابد. توسعه پذیری یک عنصر کلیدی در انتخاب سیستم نظارت تصویری و دوربین مداربسته است.

سیستم نظارت تصویری مبتنی بر دوربین های مداربسته تحت شبکه IP ، انعطاف­پذیر و قابل توسعه هستند و با سوئیچ­ها، روترها، نمایشگرها، رایانه­ها، تبلت­ها، گوشی­های هوشمند و .... در دیتا سنتر کار خواهند کرد. امکانات و تجهیزات جدید در دیتا سنتر می­تواند در هنگام نیاز دیتا سنتر اضافه شود، چرا که سیستم تحت شبکه می‌تواند در هر زمانی با اضافه شدن حتی یک دستگاه، رشد کند. در حالی که در سیستم­های آنالوگ، گسترش باید در مجموعه­های مشخص چندتایی صورت گیرد. مثلا اجزای 4، 8، 16، 32

تعامل و ارتباط دوربین مداربسته با سایز تجهیزات مستقر در دیتا سنتر

نه تنها سیستم نظارت تصویری و دوربین مداربسته شما در دیتا سنتر باید با افزایش تعداد دستگاه­هایی که قبلا نصب شده بودند قابل توسعه باشد، بلکه قابلیت افزودن ویژگی ها و کاربردهای جدیدی همچون تشخیص حرکت، ردیابی خودکار و تشخیص پلاک و تعامل با تولیدات سایر شرکتها را هم داشته باشد.

با سیستم مدیریت یکپارچه، تمامی سیستم ها از قبیل نظارت ویدئویی و دوربین مداربسته دیتاسنتر، سیستم ضبط تصاویر دیتاسنتر ، سیستم نمایش تصاویر دیتاسنتر ، سیستم کنترل دسترسی (اکسس کنترل دیتاسنتر)، سیستم اعلان سرقت دیتاسنتر ، سیستم اعلان حریق دیتاسنتر ، سیستم صوتی دیتاسنتر ، سیستم اتوماسیون و غیره با هم در تعامل بوده و در یک نرم افزار مرکزی کنترل می شوند.

استانداردهای باز، قابلیت و تسهیل یکپارچگی میان دستگاه­های مختلف از تولید کنندگان مختلف را تضمین می­کنند. همچنین، معماری باز و رابط­های برنامه­نویسی باز ، افزودن راهکارهای شرکت­های دیگر نظیر تشخیص حرکت، شمارش نفرات یا تشخیص برخورد با خط فرضی را به راحتی ممکن می­سازند. این به شما آزادی زیادی در انتخاب محصول برای یک دیتاسنتر را می­دهد. شما اجازه تطبیق راهکارهای ویژه و متناسب با نیازهای خود را خواهید داشت.

آنالیز تصویر دوربین مداربسته در دیتا سنتر

دوربین مداربسته IP، هوشمندی و آنالیزهای ویدئویی نظیر تشخیص نفوذ غیرمجاز، تشخیص حرکت، ردیابی خودکار و تشخیص پلاک را دارا هستند. این ویژگی ها و امکان توسعه سایر عملکردهای دیگر و فشار روی اپراتورها را کاهش وکارایی سیستم نظارت تصویری را افزایش می دهند.

با استفاده از دوربین های مداربسته هوشمند و نرم افزارهای نوین آنالیز تصویر و صدا امکان استفاده از الگوریتم های پیشرفته برای تشخیص مقابله با نفوذ غیر قانونی در طول شبانه روز از محیط اطاف دیتاسنتر یا قسمتهای داخلی ساختمان دیتا سنتر ، تشخیص و جلوگیری از ورود افراد به یک محدوده ممنوع مشخص شده در دیتا سنتر، تشخیص هوشمند سرقت اشیاء ، حرکت سریع غیر معمول، تشخیص اجتماع نفرات، تشخیص صف طولانی، پرسه زدن بیش از حد در یک منطقه حساس در دیتا سنتر، ورود به یک منطقه حساس، تشخیص فریاد یا جیغ زدن، و ... وجود دارد.

آنالیز تصویر هوشمند در دوربین های مداربسته دیتا سنتر برای کمک به اپراتور و اعلام خودکار خرابی ها و خرابکاریها مانند قطع شدن دوربین، خرابی هارد، تغییر ناگهانی تصویر، پوشاندن دوربین، به هم خوردن فوکوس و ... نیز به کار می رود.

حفاظت و امنیت دیتاسنتر، اطمینان بیشتر از زیرساخت و ارتباطات دوربین های مداربسته

دوربین های مداربسته تحت شبکه در دیتا سنتر، بخشی از زیرساخت امنیتی و زیرساخت امنیت IT هستند. مسئولیت ایمن سازی شبکه، دستگاه­ها و سرویس­های مرتبط میان تولیدکنندگان، یکپارچه­سازان و شما مشترک است.

مالک سیستم، سطح امنیت این سیستم نظارتی خاص را تعریف می کند. دوربین های مداربسته همانند سایر دستگاه­های شبکه هستند و باید با توجه به سیاست مدیر IT دیتا سنتر، با استفاده از پسوردها، بروز­رسانی­های آنتی ویروس و فایروال­ها و غیره ایمن گردند.

حفاظت پیرامونی دیتا سنتر با آنالیز تصویر دوربین های مداربسته هوشمند

دوربین های مداربسته Full HD و 4K برای پوشش نواحی وسیع بیرونی دیتا سنتر مناسب هستند. این دوربین های مدار بسته در ترکیب با دوربین­های مداربسته حرارتی برای تشخیص اولیه ، لایه نظارتی و بازدارنده کاملی را برای حفاظت پیرامونی ایجاد می کند. درب های ورودی دیتا سنتر با سیستم های یکپارچه اکسس کنترل و دوربین مداربسته تحت شبکه تجهیز شوند تا تمام ورود و خروج ها به صورت ویدیوی هوشمند، قابل رهگیری باشد.

دوربین های مداربسته برای حفاظت محوطه دیتا سنتر

رزولوشن بالا و بزرگنمایی قوی و همچنین قابلیت­های چرخش به شما اجازه می دهند به طور موثری زمین­ها، مناطق پارکینگ، و غیره را نظارت نمایید. دوربینهای مداربسته حساس به نور می­توانند با تصاویر کیفیت بالا در شرایط با روشنایی خیلی کم، امنیت در همه نقاط را تضمین نمایند.

نظارت چند لنزی

دوربین های مداربسته دارای چند لنز با نمای 180 درجه پانوراما برای دستیابی به ویدئو 360 درجه در یک زمان در دیتا سنتر قابل استفاده است. ترکیب دوربین چند لنزی با دوربین های مداربسته PTZ ویژگی منحصر به فردی ارائه می کند. با کلیک روی هر قسمت تصویر گسترده، دوربین مداربسته PTZ به سرعت جزئیات بسیار بیشتری از منطقه را به شما نمایش می دهد.

نظارت تصویری در ساختمان دیتا سنتر

سایه ها، انعکاس­ها، نور شدید پس­زمینه و تغییر شرایط روشنایی، چالش­های رایجی برای دوربین های مداربسته و سیستم نظارت تصویری محیط های داخلی و آنالیز تصویر هستند. پردازش تصویر پیشرفته WDR تعبیه شده به صورت سخت افزاری در دوربین و استفاده از لنزهای ویژه دوربین مداربسته، تصویربرداری خوب از جزئیات در شرایط نوری سخت و روشنایی کم را در محیط داخلی دیتاسنتر ممکن می­سازند.

دوربین مداربسته اتاق سرور

استفاده از حالت "راهرو" در دوربین های مداربسته پوشش دهنده کوریدورها و راهروها اتاق سرور می­تواند با تغییر نسبت ابعاد تصویر به 9:16 تصویر کاملاً مناسبی را برای نظارت تصویری اتاق سرور ارائه دهد که با ناحیه تحت نظارت، تطابق کاملی دارد. این امر، با حذف نقاط به درد نخور و افزایش کیفیت تصویر قسمت های مفید تصویر دوربین مداربسته اتاق سرور، از اتلاف پهنای باند و حافظه ذخیره سازی، در سیستم نظارت تصویری دیتا سنتر جلوگیری می کند. امکان گفتگوی صوتی دو طرفه و آنالیزهای هوشمند تعبیه شده در دوربین های مداربسته نصب شده در داخل اتاق سرور مانند تشخیص حرکت انسان، ورود به منطقه ممنوعه، پرسه زدن، وجود نویز صدا، و ... امنیت را در دیتا سنتر بهبود می بخشند.

سیستم نظارت تصویری با هماهنگی اکسس کنترل ، به صورت خودکار در صورت باز ماندن درب ورودی اتاق سرور، هشدار داده و ویدیوی زنده آن مکان را به صورت تمام صفحه نمایش می دهد.

رک (Rack)

دوربین های هوشمند مداربسته نصب شده روی رک اتاق سرور، از دسترسی غیر مجاز به یک یا تعداری از رک ها در دیتا سنتر جلوگیری می­کنند. همچنین، با تشخیص حرکت، هشدار دستکاری و سایر کارهای مشابه می­توانند اقدامات متنوعی را ترتیب دهند مانند: فعال کردن ضبط تصاویر، روشن شدن چراغ، باز یا بسته کردن درها و به صدا درآوردن آژیر یا پخش یک اعلان صوتی در دیتا سنتر.

طراحی سیستم دوربین مداربسته و اتاق مانیتورینگ اتاق سرور و دیتا سنتر

ما برای انتخاب سیستم نظارت تصویری و طراحی دوربین های مدار بسته اتاق سرور و دیتا سنتر نکات کلیدی زیر را در نظر می گیریم:

 • طراحی و نصب زیرساخت دوربین مداربسته با توجه به توسعه آینده
 • ارزیابی نیازهای ذخیره­سازی و پهنای باند مورد نیاز
 • ایجاد امنیت در لایه های متعدد
 • بهینه سازی نظارت تصویری در هر لایه با در نظر گرفتن:
  • کیفیت تصویر دوربین های مداربسته
  • تعداد دوربین های مداربسته مورد نیاز برای تشخیص یک رویداد
  • دوربین مداربسته برای کاربرد عمومی یا خاص
  • آنالیز تصویر دوربین مداربسته برای کمک به اپراتورها
  • تعامل و یکپارچگی سیستم نظارت تصویری با سایر سیستم ها مانند اکسس کنترل، اعلان حریق، سیستم صوتی و اتوماسیون
 • در نظر گرفتن مصرف انرژی در دیتا سنتر
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree