021-42543 CCTV [at] AGKGROUP.COM

تشخیص حرکت motion Detection در دوربین مدار بسته با حسگر حرکتی و قیمت

عملکرد اصلی سیستم تشخیص حرکت بدین صورت است که کاربران دوربین‌های مداربسته را از استرس ناشی از کنترل یک یا چند مانیتور ضبط تصاویر که حتی ممکن است برای مدت طولانی تغییری در آنها هم مشاهده نشود، خارج کند. قابلیت تشخیص حرکت تمامی دوربین‌های مداربسته را تحت نظارت خود خواهد گرفت و تنها زمانی که حرکت مشکوک در یکی از مانیتورها رخ دهد، شروع به ضبط تصاویر می‌کند. مادامی که هیچ تغییری طی مدت زمان طولانی در تصاویر صورت نگیرد، کاربر می‌تواند به سایر وظایف خود پرداخته و خیال او از این بابت که سیستم بلافاصله در مقابل هرگونه اتفاقی واکنش نشان خواهد داد، راحت است. معلوم شده کنترل هشت دوربین مجهز به سیستم معمولی برای متصدی آن غیر ممکن است. امکان ندارد بتوان هشت مانیتور را با هر اندازه دقت و تمرکز بیش از 20 دقیقه زیر نظر داشت.

قابلیت تشخیص حرکت یا motion detection در دوربین‌های مدار بسته به این صورت است که در هنگام تشخیص حرکت آلارم دستگاه به صدا در می‌آید و توجه کاربر را به مانیتوری که حرکت را نشان می‌دهد جلب می‌کند. دستگاه ضبط کننده دوربین نیز تنها در زمان تشخیص حرکت شروع به ضبط تصاویر می‌کند. این ویژگی در فضا و زمان لازم برای ضبط تصاویر صرفه جویی کرده و همچنین کاربر را از توجه دائم به مانیتورها که منجر به خستگی و از دست دادن تمرکز می‌شود، معاف می‌کند. شرکت عرش گستر انواع دوربین مدار بسته با قابلیت تشخیص حرکت را با کیفیت و قیمت مناسب عرضه می‌کند. جهت اطلاع بیشتر و یا خرید دوربین مدار بسته می‌توانید با ما از طریق شماره‌ 02142543 تماس حاصل فرمایید یا از طریق شماره تلگرام 09197757516 و آیدی تلگرام marketingAGK@ سوالات خود را مطرح نمایید.

کاربردهای قابلیت تشخیص حرکت


مقصود از سیستم‌های مجهز به حسگر حرکت این است که پردازنده پیوسته تمامی دوربین‌های سیستم نظارتی را تحت کنترل داشته باشد. درخلال این مدت، اپراتور سیستم ممکن است با استفاده از سیستم معمولی سوئیچ کننده، برخی دوربین‌ها را به ترتیب خاصی انتخاب یا تنظیم کند. احتمال دارد سیستم مورد نظر به مانیتور دیگری که به سیستم موشن دتکتور وصل است، مجهز باشد و فقط تصویری در آن نشان داده نشود. در هنگام وقوع هر گونه حرکت در دوربین مداربسته، قابلیت تشخیص آن حرکت را به عنوان یک تغییر جدید تفسیر کرده و بلافاصله دوربین هشدار دهنده روی مانیتور بدون تصویر سوئیچ می‌کند و آژیر هشدار برای کاربر به صدا درمی‌آید. در نتیجه توجه کاربر بلافاصله بر روی دوربین مجهز به آلارم متمرکز می‌شود. این امکان وجود دارد که سیستم موشن دتکتور بتواند وقایع بیشتری را هم ثبت کند، نظیر تنظیم دستگاه دی وی آر بر روی حالت ضبط بی وقفه، تنظیم سیستم سوئیچ کننده بر روی یک سری دوربین‌های خاص جهت تسهیل در عملکرد ضبط و موارد دیگر. ممکن است آلارم سیستم به واسطه ورود سرزده شخصی به صدا در آید و بلافاصله از دید دوربین خارج شود. بنابراین کاربر با مشاهده مانیتور ورود شخص تازه وارد را نمی‌بیند و مطمئن نیست چه اتفاقی رخ داده است. برای برطرف شدن این مشکل، بسیاری از سیستم‌های مجهز به قابلیت موشن دتکتور حین تشخیص هرگونه تغییر جزیی، صحنه هشدار دهنده را به همراه یک یا چند فریم ثابت قبل و بعد از آن ضبط خواهند کرد. این فریم‌ها به صورت تصویر کامل، ضبط و امکان بررسی مجدد آن را برای کاربر فراهم می‌سازد. سپس کاربر می‌تواند رویداد از دست رفته در لحظه به صدا در آمدن آلارم را با جزئیات بیشتر بررسی کند.

طرز کار سیستم


برخی سیستم‌های حسگر حرکت از فریم و برخی از فیلد استفاده می‌کنند و بعضی از آنها بین این دو حالت یکی را انتخاب می‌کنند. این عملکرد در دستگاه‌های ذخیره سازی اطلاعات نیز استفاده می‌شود. برای روشن شدن مطلب باید بگوییم اصطلاح فریم برای همسازی به کار می‌رود اما روش واقعی می‌بایست برای سیستم موردنظر بررسی شود. قابلیت موشن دتکتور به یک روش الکترونیکی تشخیص تغییر در میدان دید دوربین مداربسته اشاره دارد. در ساده‌ترین حالت، این قابلیت با ذخیره سازی یک فریم از اطلاعات تصویر و سپس مقایسه آن با فریم بعدی صورت می‌پذیرد تا نهایتا سیستم درباره تغییر صورت گرفته تصمیم گیری کند. تشخیص تغییر به اختلاف سطح تصویر بستگی دارد و بیانگر تغییر در سطح روشنایی یک صحنه می‌باشد. ممکن است آلارم در ابتدا به صدا درنیاید اما فریم بعدی تایید می‌کند که تغییری صورت گرفته یا خیر. در صورتی‌ که تغییر در سطح روشنایی توسط سیستم تایید شود، آن وقت آلارم به صدا در خواهد آمد. این تغییر ممکن است کاربر را وادار به مشاهده مانیتور از فاصله نزدیک‌تر کند، یا دستگاه هشدار دهنده مانند صدای زنگ به صدا درآید یا اینکه سیستم روی دوربینی که حرکت را تشخیص داده، سوئیچ کند. بسته به شیوه نمونه‌برداری، فرآیند نمونه‌برداری جهت تشخیص حرکت ممکن است تقریبا بین یک پنجم ثانیه یا یک ثانیه به طول بینجامد. این سیستم ساده ردیاب را می‌توان در محیط‌هایی که تغییرات بسیار جزیی در آن صورت می گیرد یا تغییر احتمالی در نتیجه ورود سرزده یک شیء رخ می‌دهد، استفاده کرد. با این حال شیء سرزده می‌تواند یک موش یا یک انسان باشد. سیستم قادر به تشخیص آنها از یکدیگر نیست. علاوه بر این، هنگامی که آلارم بر روی مانیتور به صدا درمی‌آید، احتمال دارد علت آن از میدان دید دوربین خارج شود. در صورتی‌ که سیستم بر روی حالت ضبط بی وقفه تنظیم شده باشد، امکان بازبینی صحنه وجود دارد اما شاید برای نشان دادن عکس العمل به موقع خیلی دیر شده باشد.

سطح کنتراست


همانطوری که قبلا گفته شد تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته از طریق اندازه گیری تغییرات در سطح روشنایی بین فریم‌های متوالی تصاویر حاصل می‌شود. در صورتی‌که شخصی با یک کت و شلوار تیره رنگ از یک محیط بسیار روشن عبور کند، تشخیص آن کار چندان دشواری نیست. تغییر در سطح روشنایی کاملا واضح خواهد بود و بلافاصله پردازنده آن را تشخیص می‌دهد. اما عبور فردی با لباس خاکستری رنگ از محیطی با همان نور و کنتراست کم تنها باعث تغییرات جزیی در سطح روشنایی خواهد شد. اگر حساسیت سیستم جهت تشخیص واقعه دوم در درجه بالا تنظیم شده باشد، آنوقت مشکل به صدا درآمدن آلارم با هر تغییر جزیی پیش می‌آید. شاید این موضوع برای دوربین‌هایی که در فضای بسته کار گذاشته شده‌اند خیلی اهمیت نداشته باشد، اما در مورد دوربین‌هایی که در فضای باز و تحت تغییرات مکرر و زیاد سطح روشنایی نصب شده‌اند، موضوع بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. علاوه بر این، جای که شیء مورد نظر کوچک‌تر از یک سلول باشد (منظور از سلول یک تک بلوک حسگر حرکت است که طی آن تغییرات روشنایی برحسب الکترونیکی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد)، تغییر در سطح روشنایی به دو عامل اندازه شیء و کنتراست بین شیء و نور پس زمینه بستگی دارد. این موضوع به خصوص در زمان تشخیص حرکت فردی در پس زمینه و زمانی که در دورنمای تصویر قرار گرفته باشد، حساسیت پیدا می‌کند و ممکن است فرد تنها 0.25 درصد از مانیتور را تشکیل دهد. اگر فرد بسیار کو‌چکتر از این سلول باشد، آن وقت برای تشخیص این تغییر میزان حساسیت می‌بایست بسیار بالا باشد، لیکن باعث به صدا درآمدن تعداد زیادی آلارم اشتباه در نتیجه رویت اشیاء بزرگتر با کنتراست بیشتر می‌شود، حال آنکه خیلی کوچکتر از یک شخص هستند. مسئله دیگر در زمان اندازه گیری سطح روشنایی با استفاده از تکنیک سلول‌های بزرگ این است که عبور یک شیء بسیار تیره مانند یک گربه می‌تواند باعث تغییر در سطح روشنایی مشابه با عبور یک شیء بزرگ جثه با کنتراست پایین مانند یک شخص، شود.

محدودیت‌های استفاده از سیستم‌های معمولی تشخیص حرکت


محدودیت‌های استفاده از سیستم‌های مجهز به قابلیت حسگر حرکت در فضاهای باز از قرار ذیل هستند:

 • در تشخیص تغییرات جزیی با توجه به اختلاف سطح روشنایی کارایی چندانی ندارند.
 • به صدا در آمدن هر چند وقت یکبار آلارم در صحنه‌هایی با کنتراست بالا
 • از عهده محیط‌هایی که در معرض تغییرات آب و هوایی قرار دارند، بر نخواهند آمد.
 • عدم توانایی در تشخیص اندازه اشیاء و به دنبال آن مشکل تنظیمات سیستم
 • عدم یکنواختی در تنظیم حساسیت با توجه به فاصله شیء
 • عدم کارایی حین تغییراندازه اشیاء به دلیل قرارگرفتن دردورنمای تصویر
 • پایین بودن سرعت پردازش ممکن است با از دست رفتن برخی وقایع همراه باشد.
 • عدم توانایی در تشخیص فرق بین اشیاء کوچک تیره با کنتراست بالا و اشیاء بزرگ با کنتراست پایین
 • لرزش دوربین موجب به صدا درآمدن اشتباه آلارم می‌شود.
 • روش اندازه گیری سلولی مانع از تشخیص دقیق مکان شیء می‌شود.
 • محدودیت به استفاده در مناطقی با شعاع دید کم
 • تشخیص حرکت فرد در شعاع دورتر دوربین بعید به نظر می‌رسد.
 • تنها امکان محاسبه الگوریتم‌های ساده فراهم است.
 • سیستم قادر به تشخیص شخص در حال حرکت در یک مسیر از شیء لرزان نمی‌باشد.
 • مجهز بودن به یک پردازنده باعث صرف زمان بیشتر جهت مقایسه چند فریم می‌شود.

قیمت


برای اطلاع از قیمت‌های دوربین مدار بسته با قابلیت تشخیص حرکت می‌توانید با شرکت عرش گستر تماس حاصل فرمایید.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree