021-42543 CCTV [at] AGKGROUP.COM

درجه حفاظت دوربین مدار بسته(کد استانداردIP):جدول تعاریف ip66,ip65,ip44

افزایش میزان دوام‌پذیری گجت‌های الکترونیکی مخصوصا مقاومت آنها در برابر نفوذ گرد و غبار و آب، حائز اهمیت است. سازندگان گجت‌ها را با محفظه‌های مندرج به درجه IP بالا (درجه حفاظت بین‌الملل) به کاربران عرضه می‌کنند بدین معنا که در برابر شرایط بارانی مقاومت خوبی دارند. زمانی به گجت کدهای استاندارد اعطا می‌شود که ضوابط بسیار چالش انگیز مربوط به کد آی‌ پی را پشت سر بگذارند. درجه حفاظت بر اساس کد مندرج بر روی محفظه‌های گجت ارزیابی می‌گردد. تعدادی کد آی‌ پی مانند 44، 44-65، 66-67 و 68 وجود دارد اما در بیشتر موارد دوربین‌های مداربسته را براساس IP66 درجه‌بندی می‌کنند یعنی دوربین‌های مداربسته دارای این IP از قابلیت نصب داخلی و بیرونی برخوردار هستند.

شرکت عرش گستر در زمینه واردات، فروش و نصب دوربین مدار بسته از سال 1379 شروع به کار کرده است. این شرکت یکی از عرضه کنندگان معتبر انواع مختلف مدل‌های دوربین‌های مدار بسته است که بیشتر آن‌ها دارای درجه حفاظت 65 یا 66 هستند که دوربین‌ها را در برابر ذرات گرد و غبار کاملا محافظت کرده و آن‌ها را برای هر دو کاربرد داخل و خارج از فضای مسقف مناسب می سازد. جهت اطلاع بیشتر و یا خرید دوربین مدار بسته می‌توانید با ما از طریق شماره‌ 02142543 تماس حاصل فرمایید. یا از طریق شماره تلگرام 09197757516 و آیدی تلگرام marketingAGK@ سوالات خود را مطرح نمایید.

منظور از IP چیست؟


درجه حفاظت بین‌الملل (درجه IP)، بعضی‌ مواقع به آن کد آی‌ پی هم می‌گویند، یک استاندارد بین‌المللی است و از آن برای توصیف مقاومت تجهیزات الکتریکی در برابر عوامل محیطی همچون ذرات گرد و غبار و آب استفاده می‌گردد. این استاندارد صرفا برای تایید ضدآب بودن تجهیزات نیست بلکه اطلاعات بیشتری را در مورد میزان مقاومت آنها ارائه می‌کند و معمولا به صورت یک عدد دو رقمی بیان می‌شود. رقم اول میزان مقاومت تجهیزات در برابر نفوذ اشیاء جامد را نشان می‌دهد و رقم دوم اشاره به میزان مقاومت دربرابر نفوذ مایعات دارد. توجه داشته باشید درجه IP که علامت X را نشان دهد بدین معناست که آن تجهیزات در هیچ مقوله خاصی جا ندارد.

اهمیت درج کد آی پی بر روی تجهیزات


  • کدهای IP کاربران را قادر می‌سازد اقدامات حفاظتی مناسبی جهت جلوگیری از آسیب به دوربین‌های مداربسته به کار گیرند.
  • درج کد آی‌ پی (درجه حفاظت دوربین مدار بسته) سطح اعتماد و اطمینان کاربران از خرید دوربین‌های مداربسته را بالا می‌برد و احساس آسودگی خاطر بیشتری خواهند کرد.
  • این کد به منزله ارتقا تصویر و اعتبار شرکت در بازار است.
  • وجود کد IP یا درجه حفاظت بر روی دوربین‌های مداربسته به مفهوم تضمین کارایی و عملکرد آن در موقعیت‌های مختلف می‌باشد.


کد IP


درجه IP که بر روی مشخصات فنی یا ورقه اطلاعات الکترونیکی کالا درج شده در واقع استانداردهای معتبری هستند تا کاربران از عملکرد ایده‌ال تجهیزات در شرایط گرد و غبار و هوای بارانی اطمینان حاصل کنند. از نظر فنی، کد IP (نباید با آدرس IP که مخفف آدرس پروتکل اینترنتی است اشتباه گرفته شود) بنابر استاندارد ISO اشاره به درجه مقاومت در برابر گرد و غبار و نفوذ آب دارد.

رقم اول IP – حفاظت در برابر جامدات

این درجه از ارقام عددی تشکیل شده است. رقم نخست عددی بین 0 تا 6 است و احتمال نفوذ ذرات به داخل محفظه بستگی دوربین به این عدد دارد. درجه 5 به معنای حفاظت در برابر ذرات گرد و غبار دارد، با این وجود ممکن است مقداری ذرات ریز به داخل محفظه تجهیزات نفوذ کند، اما عدد 6 نشان می‌دهد محفظه در برابر تمامی ذرات گرد و غبار نفوذناپذیر است. محفظه‌های دوربین مداربسته همیشه باید دارای درجه ضد گرد و غبار 6 باشند.

رقم دوم IP – حفاظت در برابر مایعات

رقم دوم کد IP dh درجه حفاظت دوربین مدار بسته عددی بین 0 تا 8 است و احتمال نفوذ آب به داخل محفظه را نشان می‌دهد. عدد 4 بدین معناست که پاشیدن مایعات از هر سمت اثر خسارت‌باری بر اجزاء مکانیکی و برقی روکش‌دار وارد نخواهد کرد. عدد 8 نشان می‌دهد محفظه دوربین را می‌توان تا هر زمانی در عمق 1 متری آب فرو برد. عدد 7 نشان می‌دهد تجهیزات داخلی دوربین تا عمق 1 متری آب آسیبی نمی‌بینند، اما در مورد عدد 7 بهتر است این تست تنها به مدت 30 دقیقه انجام گیرد. برای مثال درجه IP67 نشان می‌دهد که محفظه دوربین در برابر هر گونه ذرات گرد و غبار نفوذناپذیر است و می‌تواند در عمق کمتر از 1 متر آب و مدت زمان زیر 30 دقیقه مقاومت داشته باشد. هنگام خرید مصرف‌کنندگان باید به درجه حفاظت و کد IP درج شده بر روی دوربین‌های مداربسته بیشتر توجه داشته باشند، مثلا حد نصاب استفاده از دوربین داخلی در مقایسه با دوربین بیرونی (وقتی نصب دوربین در ارتفاع زیاد مشکل ساز است) می‌بایست حداقل IP64 باشد. این درجه به مفهوم نفوذ ناپذیری دوربین مداربسته در مقابل تمامی ذرات گرد و غبار و ترشح آب از هر سمت می‌باشد.

درجات IP رایج برای دوربین‌های تحت شبکه


IP66

رقم نخست (6) نشان می‌دهد دوربین ضد گرد و غبار است به عبارتی در برابر نفوذ هر گونه ذرات جامد به داخل تجهیزات کاملا محافظت شده است. رقم دوم (6) بدین معناست که دوربین در برابر فشار قوی آب ایمن است، به عبارتی ترشح آب از هر سمت نمی‌تواند آسیبی به دوربین وارد کند. این درجه نشان می‌دهد دوربین مداربسته در برابر هر گونه آسیب ناشی از عوامل طبیعی نفوذ ناپذیر است و امکان نصب آن در هر نوع فضای بیرونی میسر است. اکثر محصولات دوربین مداربسته تحت شبکه عرش گستر مجهز به درجه حفاظت IP66 هستند. دوربین مداربسته مجهز به درجه حفاظت IP56 نشان می‌دهد نفوذ ناپذیری در برابر ذرات گرد و غبار آن مشابه موارد قبلی است اما حفاظت در برابر مایعات تا حدودی کمتر است، با اینحال درجه 5 درخصوص مایعات بدین معنا خواهد بود که می‌تواند در مقابل فشار زیاد آب شیلنگ از هر سمت مقاومت نشان دهد و نصب آن در هر نوع فضای بیرونی همچنان ممانعتی ندارد. بسیاری از دوربین‌های مداربسته تحت‌شبکه دارای این درجه هستند و بدون هیچ گونه عیبی در شرایط آب و هوایی خشن قابل استفاده هستند. درج شدن این کد IP54 بر روی دوربین بدین معناست که هنگام نصب آن در فضای بیرونی نیازمند کمی توجه بیشتر است. رقم نخست (5) گویای مقاومت در برابر ذرات گرد و غبار است. دوربین به طور کامل در برابر گرد و غبار نفوذ ناپذیر نیست اما ورود هر نوع ذره‌ای منجر به آسیب دوربین نخواهد شد. رقم دوم (4) به معنای مقاومت دوربین در برابر پاشیدن آب است. پاشیدن آب روی دوربین از هر زاویه‌ای موجب آسیب آن نخواهد شد. دوربین مجهز به درجه حفاظت IP54 در فضاهای بیرونی مناسب خواهد بود اما نصب آن زیر شیروانی منزل یا ساختمان‌های تجاری و اداری نیازمند کمی محافظت بیشتر است. دوربین مداربسته پاناسونیک BB-HCM531A یک نمونه دوربین ضدآب محسوب می‌شود. شایان ذکر است برخی دوربین‌های تحت‌شبکه را می‌توان در فضای بیرون و بدون اقدامات حفاظتی اضافی نصب کرد و سایر محفظه‌های محافظ دوربین‌های تحت‌شبکه دارای این درجه‌ها هستند بنابراین می‌توانند امنیت را برای هر نوع سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه فراهم سازند.

عدد نخست

حفاظت در برابر اشیاء جامد

عدد دوم

حفاظت در برابر آب

0

نفوذ پذیر

0

نفوذ پذیر

1

حفاظت در برابر اشیاء جامد بیشتر از 50mm (مثلا لمس ناگهانی دست)

1

حفاظت در برابر ریزش عمودی قطرات آب

2

حفاظت در برابر اشیاء جامد بیشتر از 12mm (انگشتان دست)

2

نفوذناپذیری در برابر ریزش مستقیم و عمودی آب از ارتفاع 150cm

3

حفاظت در برابر اشیاء جامد بیشتر از2.5mm (ابزارآلات یا سیم ها)

3

نفوذناپذیری در برابر ریزش مستقیم و عمودی آب از ارتفاع 38cm

4

حفاظت در برابر اشیاء جامد بیشتر از 1mm (ابزارآلات، سیم، سیم های باریک)

4

نفوذناپذیری در برابر پاشیدن آب از هر جهت- محدودیت دخول در آب

5

محافظت در برابر ذرات گرد و غبار و آب (آسیب ناپذیر)

5

نفوذناپذیری در برابر فشار کم آب از هر جهت- محدودیت دخول در آب

6

محافظت کامل در برابر تمامی ذرات گرو و غبار

6

نفوذناپذیری در برابر فشار بالای آب (مثلا استفاده در عرشه کشتی) محدودیت دخول در آب

7

نفوذپذیری در شرایط غوطه وری موقت بین 15cm و 1m-به مدت 30 دقیقه تست شود

8

نفوذناپذیری در شرایط طولانی مدت غوطه وری و تحت فشار

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree