021-42543 CCTV [at] AGKGROUP.COM

دستور العمل نصب و راه اندازی CCTV(دوربین مدار بسته)

هدف این نوشتار ارائه دستورالعمل واضح برای کاربران غیر فنی که می خواهند یک سیستم CCTV متناسب با هدف خود خریداری کنند می باشد.

این نوشتار توصیه های موجود در کتاب Home Office Publication مربوط به الزامات عملیاتی CCTV را دنبال می کند.

اول از همه این سوالات اساسی را از خود بپرسید:

 • چرا CCTV می خواهید؟
 • از این سیستم چه می خواهید؟
 • هدف این کار چیست؟
 • از عملکرد این سیستم چه انتظاراتی دارید؟

4 مرحله اصلی در برنامه ریزی نصب یک سیستم CCTV وجود دارند:

 1. سطح 1- الزامات عملکردی- این نیاز های امنیتی شما است
 2. سطح 2- الزامات عملکردی انتظارات خود را از CCTV بیان کنید
 3. مشخصات فنی- مشخصات فنی دقیق یک سیستم CCTV را بدست آورید
 4. راه اندازی و اعتبار بخشی سیستم- عملکرد سیستم CCTV نصب شده را ارزیابی نمایید

مرحله 1. مسئله را تعریف نمایید

این یک تهدید امنیتی، مشکل ایمنی یا دیگر آسیب پذیری هایی است که شما در حال تجربه آن هستید. حال تامل کنید که آیا نصب یک سیستم CCTV مناسب ترین راه حل برای این مشکلات است، یا گزینه های دیگری نیز وجود دارند. در این مرحله به دنبال مشاوره حرفه ای با مشاور کاهش جرائم پلیس تایید شده باشید. این مرحله که مرحله 1 نیاز عملیاتی نام دارد، همان نیاز های امنیتی شما است.

مرحله 2. نیاز به CCTV را تعریف کنید

این مهم ترین مرحله است چون هدف آن راهنمایی برای این است که در راه اندازی یک سیستم موثر به CCTV نیاز دارم یا خیر. با وجود هر سیستم CCTV اولین و مهمترین سوالی که باید به آن توجه شود این است که باید چه چیزی را ببینم؟ و چرا باید آن را ببینم؟ در مرحله 2 نیاز عملیاتی باید به طور کامل با روسا صحبت شود. در این نوشتار دستور العمل های گام به گامی موجود است. گذراندن هر مرحله نیاز عملیاتی واضحی تولید خواهد کرد که می توان آن را به سازنده یا تامین کننده محول کرد و این به آنها کمک خواهد کرد تا سیستمی متناسب با نیاز ها و اهداف شما طراحی می کنند. باید در این مرحله به نگهداری، مدیریت، نظارت و مسائل حقوقی توجه کرد.

مرحله 3 : حصول مشخصات دقیق

چهار چیز وجود دارند که ممکن است سیستم شما به آنها نیاز داشته باشد:

 • نظارت
 • تشخیص
 • شناسایی
 • ردیابی

تامین کننده شما باید سیستمی ارائه کند که بتواند این کار ها را با استفاده از تجهیزات مناسب انجام دهد. برای مثال روش انتقال(چگونگی انتقال این عکس ها از دوربین به مانیتور)، نوع دوربین، کیفیت تصاویر، سرعت فریم ها، مانیتور های نمایش، نورپردازی، ضبط و ظرفیت ذخیره.

مرحله 4: سیستم را نصب و عملکرد آن را ارزیابی کنید.

وقتی دوربین ها راه اندازی شدند، گام نهایی در این فرآیند بررسی تمام عملکرد های مشخص شده در نوشتار نیاز عملیاتی است که توسط سیستم رفع می شوند. راهنمای کاربر باید ارائه شود و سیستم باید به صورت صحیح نصب و آزمایش شود. به طور خاص، شما باید موارد زیر را آزمایش کنید:

 • میدان دید دوربین
 • کیفیت تصاویر زنده و ضبط شده
 • زمان ذخیره در سیستم
 • عملکرد هشدار ها و امکانات تشخیص حرکت

از راهنمای گام به گام در صفحه بعد استفاده کنید و می توانید تمام مراحل را برای داشتن یک سیستم CCTV برای اهداف و نیاز های امنیتی خاص خودتان انجام دهید.

گام 1. چک لیست نیاز های عملیاتی خود را کامل نمایید

قبل از تمرکز روی نیاز به سیستم CCTV ، باید به ماهیت مشکل یا تهدید موجود توجه کنید. بیان مشکلات امنیتی در مرحله 1 به نام نیاز عملیاتی صورت می گیرد. تکمیل چک لیست باید به تضمین این که مسائل استراتژیک در ابتدا تحلیل شده اند و این که مناسب ترین راه حل حاصل شده است، حتی اگر به گزینه های جز سیستم CCTV نیاز باشد، کمک می کند. CCTV باید بخشی از کل سیستم امنیتی را تشکیل دهد و نباید به عنوان یک سیستم امنیتی به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد.

اولین کار کشیدن نقشه یک مکان و مشخص کردن نواحی مورد نظر است. هرچه جزئی تر باشد بهتر است. برای مثال، هر ساختمانی که می خواهید بررسی کنید، خیابان های خاص، پارک ها یا زمین های بازی، ورودی ها، خروجی ها، پارکینگ ماشین و هر چیزی که باید دیده شود را اضافه کنید. وقتی که نقشه مکان مورد نظر کامل شد سپس باید مشکلات بالقوه یا تهدید ها را روی نقشه تعیین کرد. چیز های معمولی که ممکن است اضافه شوند عبارتند از:

 • امنیت شخصی افراد
 • دزدی خانه ها در منطقه
 • سرقت اموال
 • ایجاد حریق عمدی
 • آسیب جنایی
 • دزدی اتومبیل
 • دزدی از محل کار
 • ضد رفتار اجتماعی
 • جرم و جنایت مربوط به الکل

برخی نواحی باید برای فعالیت های مختلفی پوشش داده شوند، یعنی نظارت گروهی از افراد در مرکز شهر یا شناسایی افراد در یک حادثه.

ذینفع ها

اگر نصب پیچیده باشد و چند ذی نفع وجود داشته باشند، آنها باید در این مرحله مشورت کنند و نیاز های خود در نقشه را تعیین کنند. این تنها در زمانی صادق است که اگر سیستم بین کاربران خدمات در یک ساختمان به اشتراک گذاشته شود یا سرمایه بین گروه های مختلف مشترک باشد. برخی نمونه ها عبارتند از: مدارس، پلیس، شرکای PFI، مقامات محلی، ساکنین، گروه های اجتماعی و غیره.

وقتی مشخص شد به CCTV نیاز است و موثر ترین راه حل مشکل است، سپس شما آماده اید تا نیاز عملیاتی خود را بیشتر توسعه دهید.

گام 2: از چک لیست عرضه شده استفاده کنید

چک لیست ها را پر کنید تا مشکلات و نیاز های شما تعیین شوند. این را برای هر مشکل مشخص شده در محل تکرار کنید.

یک چک لیست تکمیل شده نمونه برای راهنمایی شما ارائه شده است، اما لطفا توجه کنید آنها فقط پیشنهاد هستند، شما باید تمام مسائلی که پیشبینی کرده اید یا در گذشته تجربه نموده اید و هم چنین چیز هایی که بر امنیت محیط موثر خواهند بود را در چک لیست قرار دهید.

چک لیست زیر را تکمیل نمایید.

فعالیت: جرائم یا مشکلات مربوط به این منطقه. چه حوادثی را باید با دوربین ببینید؟

هدف مشاهده: چه مقدار جزئیات از تصویر نیاز دارید؟

سرعت هدف: آیا هدف می دود، راه می رود یا هر دو را انجام می دهد؟

شما می توانید به چک لیست های موجود در ضمیمه نیز مراجعه فرمایید. در ادامه نمونه ای از یک چک لیست را می بینید.

مسئله را تعریف کنید

مکان

پیرامون

مکان

پارکینگ

مکان

درب ورودی

مکان

مدرسه

مکان

مکان

فعالیت

آسیب رسیدن به فنس ها، مزاحم ها در مدرسه و خارج از زمان مدرسه

فعالیت

دزدی

خرابکاری

امنیت شخصی

فعالیت

نظارت مدرسه

فعالیت

دزدی

خرابکاری

آتش سوزی عمدی

فعالیت

فعالیت

هدف مشاهده

تشخیص

شناسایی

نظارت

هدف مشاهده

تشخیص

شناسایی

نظارت

شناخت

هدف مشاهده

شناسایی

هدف مشاهده

شناسایی

تشخیص

هدف مشاهده

هدف مشاهده

سرعت هدف

راه رفتن

دویدن

ثابت

متغیر

سرعت هدف

راه رفتن

دویدن

ثابت

متغیر

سرعت هدف

ثبات

سرعت هدف

متغیر

سرعت هدف

سرعت هدف

وقتی شما مناطق مورد نظر را مشخص کردید، باید مسائل عملیاتی مثل دیدن و ضبط تصاویر و غیره را نیز در نظر داشته باشید. جاهای خالی را پر کنید، این به شما کمک می کند تا همه مشکلات را پوشش دهید. باز هم این ها فقط پیشنهاد هستند، به مکان خاص خود جزئیات اضافه کنید، افرادی را استخدام کنید تا تصاویر را ببینید و مدیریت کنند و هم چنین فضای کافی برای تجهیزات(مانیتور نمایش، ضبط کننده ویدئویی/دی وی دی) نیز داشته باشید.

مسائل عملیاتی- چه کسی باید تصاویر را کنترل کند و آنها باید هنگام حادثه چه کنند؟

کسانی که نظارت می کنند:

کسانی که نظارت می کنند:

مدیر سایت

کارکنان پذیرش

کارکنان آموزش دیده CCTV

چه زمانی نظارت کند:

ساعات اداری

در مواقع خاص

دائما

کجا را نظارت کنند:

دفتر اداری

اتاق کنترل CCTV از راه دور

پاسخ ها:

با مافوق تماس بگیرید

به نظارت ادامه دهید

با نظارت شهری تماس بگیرید

با پلیس تماس بگیرید

نیاز های سیستم- به چه تجهیزاتی نیاز خواهید داشت تا بتوانید آنچه از سیستم انتظار دارید را انجام دهید؟

هشدار

بصری-با دیدن

صوتی- هشدار دهنده

PIR- در ساعات غیر اداری فعال است

تشخیص حرکت

نمایش

نوع ویدئو

تعداد

اندازه

ضبط

زمان نگهداری

کیفیت تصویر

سرعت فریم

ارسال/بایگانی

تجهیزات ارسال ویدئو

دسترسی شخص سوم

نرم افزار باز پخش

مسائل مربوط به مدیریت- چگونه قوانین را رعایت خواهید کرد و سیستم را بدون مشکل نگه خواهید داشت؟

محدودیت ها

مقرارت-برای کار

مجوز SIA

پیروی از OFCOM

مسائل حقوقی

عمل حفظ داده ها

آزادی عمل اطلاعاتی

نگهداری

تمیزکردن، تعمیر کردن، ضمانت ها، سلسله دگر گونی محصول

منابع

کارکنان، آموزش، سازگاری، منابع مصرف شدنی

آیا این ها به هزینه های اضافی نیاز دارند؟

گام 3- اطلاعات CCTV خود را به مشاور یا تامین کننده بدهید.

اگر تا کنون همه گام ها را به طور کامل انجام داده اید می توانید یک سیستم سفارش دهید. انها برای طراحی سیستمی که متناسب با اهداف و نیاز های شما باشد به این اطلاعات نیاز دارند. از مسائل فنی غافل نباشید، می تواند از آنها بخواهید در مسائل فنی به شما کمک کنند و هم چنین در کتاب راهنمای کامل اطلاعاتی دقیقی می توان یافت(در ابتدای این نوشتار به آن اشاره شد)،

در این نوشتار اطلاعات در مورد نیاز های پلیس به سیستم های CCTV دیجیتال نیز موجود است. این مباحث جزئی باید برای موثر بودن ضبط CCTV در تشخیص و بررسی جرم در نظر گرفته شوند.

نگهداری مداوم

تضمین پایداری سیستم شما بسیار اهمیت دارد. شما باید پول زیادی روی سیستم CCTV هزینه کنید، باید آن را در بهترین شرایط کاری حفظ نمایید. شما انتظار ندارید که یک ماشین بدون سرویس کردن منظم یا MOT حرکت کند، یک سیستم CCTV نیز به همین ترتیب است. شما باید در قرار داد این مسئله را با تامین کننده در میان گذاشته و وضعیت آن را مشخص نمایید. می توان به ضمانت یک ساله آن متکی بود ولی اغلب مشخص نیست که تامین کننده کی متعهد می شود. اگر خطر آسیب دیدگی بالا است و به فردی نیاز دارید که 24 ساعته حضور داشته باشد، این را مشخص کنید. اگر خطر کم است و می توانید 48 ساعت صبر کنید، سپس این را مشخص کنید. بررسی کنید آنها چه چیزی را به عنوان استاندارد تعمیر و نگهداری ارائه می کنند و در واقع چه کاری انجام می دهند. این زمان مذاکره شما در زمان نیاز به آنها را کاهش داده و مانع از دوندگی شما می شود.

به یاد داشته باشید که شما مشتری هستید. شرکت یا مشاور باید برای شما سیستمی را مهیا کند که خواسته بودید و می توانید از آن استفاده کنید.

گام 4- سیستم خود را آزمایش کنید

این آخرین گام در فرآیند است، باید بررسی کنید تمام کارکرد هایی که در چک لیست نیاز های عملیاتی مشخص کرده اید توسط سیستم نصب شده برآورده می شوند. کتاب راهنما باید ارائه شود و شما باید بررسی کنید که آیا سیستم به شکل صحیح نصب شده باشد. این بسیار مهم است، ممکن است در سیستم جدید شما مشکلاتی نیز وجود داشته باشد و این امری غیر طبیعی نیست.

اکنون باید برای استفاده از سیستم با اعتماد به نفس آماده باشد، وقت بگذارید و سعی کنید تا بفهمید این سیستم چه کاری می تواند انجام دهد و چگونه می تواند زندگی را برای شما تسهیل کند. اگر نگران هستید حتما با عرضه کننده کالای خود تماس بگیرید تا آنها مشکل را حل نمایند.

در پایان می توان گفت CCTV وسیله ای برای جلوگیری از وقوع جرم است. این یکی از چند ابزاری است که اگر به طور صحیح مورد استفاده قرار گیرد می تواند جرائم را کاهش دهد. امنیت مسئله ای حیاتی برای هر سازمانی است و باید مداوم به آن توجه شود. هم چنین در پایان این نوشتار راهنمایی های امنیتی برای بررسی و به روز رسانی طرح های امنیتی شما موجود می باشند.

ضمائم

نمونه طرح یک سایت:

چک لیست های خالی:

نیاز به سیستم های دیجیتال cctv:

مسئله را تعریف کنید.

مکان

مکان

مکان

مکان

مکان

مکان

فعالیت

فعالیت

فعالیت

فعالیت

فعالیت

فعالیت

هدف مشاهده

هدف مشاهده

هدف مشاهده

هدف مشاهده

هدف مشاهده

هدف مشاهده

سرعت هدف

سرعت هدف

سرعت هدف

سرعت هدف

سرعت هدف

سرعت هدف

مسائل عملیاتی- برای نظارت تصاویر به چه کسی نیاز خواهید داشت و در زمان وقوع حادثه آنها باید چه کنند؟

چه کسی نظارت می کند

چه زمانی نظارت می شود

کجا نظارت می شود

پاسخ

نیاز های سیستم- به چه تجهیزاتی نیاز خواهید داشت تا بتوانید آنچه از سیستم انتظار دارید را انجام دهید؟

هشدار

نمایش

ضبط

ارسال/ بایگانی

مسائل مربوط به مدیریت- چگونه قوانین را رعایت خواهید کرد و سیستم را بدون مشکل نگه خواهید داشت؟

محدودیت ها

مسائل حقوقی

نگهداری

منابع

طرح سایت

بررسی امنیت

در هنگام ایجاد، بررسی یا به روز رسانی طرح های امنیتی این نکات را به خاطر داشته باشید:

 • در مورد تصمیم گیری برای تهدید های احتمالی و تهدید هایی که ممکن است با آنها مواجه شوید یک ارزیابی انجام دهید. آسیب پذیری های خود و اثر بالقوه بهره برداری را معین نمایید.
 • در صورت گسترش سایت در مراحل برنامه ریزی امنیت را در نظر بگیرید. در این صورت سیستم امنیتی ارزان تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.
 • برای اطمینان از امنیت سطوح پایین تر از امنیت بخش های مختلف آگاه شوید.
 • مطمئن شوید در محیط شما از خانه ها خوب محافظت می شود. مناطق عمومی را روشن و مرتب نگه دارید، وسایل غیر ضروری را حذف و باغچه ها را تمیز نگه دارید.
 • دسترسی به نقاطی با کم ترین خطر و کم ترین رفت و آمد را حفظ نمایید.
 • ابزار های فیزیکی مناسب مثل قفل ها، هشدار ها، نظارت CCTV، روشنایی مکمل و شیشه حفاظتی را نصب کنید.
 • در زمان استخدام کارکنان یا پیمانکاران، هویت ها را شناسایی و ارجاعات را دنبال کنید.

در مورد بهترین روش برای حفاظت اطلاعات شما فکر کنید و اقدامات احتیاطی امنیتی IT مناسب را انجام دهید. روش هایتان را برای کنار گذاشتن اسرار محرمانه بررسی کنید.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree