021-42543 CCTV [at] AGKGROUP.COM

دوربین مداربسته HD-CVI و مقایسه تصویری با دوربین آنالوگ (داهوا) و قیمت

وقتی نوبت به دوربین‌های مداربسته می‌رسد، چندین برند و سیستم‌های مختلف برای انتخاب پیش روی کاربران قرار دارد. در این مطلب سعی شده اطلاعاتی درباره دوربین‌های مداربسته اچ دی و تفاوت بین دوربین مداربسته دیجیتال و آنالوگ و دوربین اچ دی (که در آینده‌ای نزدیک جایگزین دوربین آنالوگ خواهند شد) در اختیار کاربران قرار داده شود. اگر قیمت برایتان اهمیت دارد، دوربین‌های اچ دی از نظر هزینه فرق زیادی با دوربین‌های آنالوگ ندارند.

دوربین مداربسته HDCVI نوعی از دوربین‌های مداربسته آنالوگ است که از نظر کیفیت تصویر، قیمت و اتصال کابلی و فواصل اتصال، نسبت به سایر تکنولوژی‌های دوربین مداربسته آنالوگ در جایگاه بالاتری قرار دارد. شرکت عرش گستر در زمینه واردات، فروش و نصب دوربین مداربسته از جمله دوربین‌های HDCVI از معتبرترین عرضه کنندگان ایران است. جهت اطلاع بیشتر و یا خرید دوربین مداربسته می‌توانید با ما از طریق شماره‌ 02142543 تماس حاصل فرمایید. یا از طریق شماره تلگرام 09197757516 و آیدی تلگرامmarketingAGK@ سوالات خود را مطرح نمایید.

دوربین مداربسته اچ دی چیست؟


دوربین مدار بسته اچ دی سی وی آی (مجهز به درگاه کامپوزیت) فناوری جدیدی قلمداد می‌شود و با چند ویژگی نسبت به دوربین مداربسته آنالوگ وارد بازار شده مانند برخورداری از رزولوشن دوربین اچ دی و مجهز شدن به درگاه کامپوزیت جهت راحت‌تر کردن اقدامات نصب و راه‌اندازی تجهیزات الکترونیکی. معمولا در دوربین‌های مداربسته آنالوگ قدیمی سیگنال تصویر از طریق کابل دوربین ارسال می‌شود و دارای فرمت معروف CVBS یا تصویر کامپوزیت ساده است. با این فرمت فقط می‌توان تصویر را با کیفیت SD (بدون سیگنال‌های صدا) و معمولا با استاندارد 576i PAL ارسال کرد. با توجه به محدودیت‌های سیگنال CVBS، دوربین مداربسته اچ دی یک سیستم نوین به حساب می‌آید و با هدف ارائه برخی قابلیت‌های مدرن نظارتی و بدون قربانی کردن ویژگی‌های مورد پسند دوربین‌های آنالوگ ازجمله هزینه و سادگی نصب، طراحی شده است.

ویژگی‌های دوربین HDCVI

ویژگی‌های اصلی دوربین HDCVI عبارتند از:

  • پشتیبانی از رزولوشن اچ دی (1080p and 720p): برخورداری از این فرمت رضایت کاربران را در پی داشته است طوری‌که امکان ضبط تصاویر باکیفیت اچ دی را میسر می‌سازد و قبلا فناوری پیشرفته تنها محدود به دوربین HD-SDI یا دوربین تحت شبکه می‌شد.
  • انتقال سیگنال تا فواصل بیشتر: دوربین‌های HDCVI برای انتقال سیگنال از یک مدولاسیون جدید بهره می‌برند، طوری‌که در برابر تضعیف سیگنال ناشی از کابل دوربین و نویز و تداخل ناشی از سایر سیگنال‌های الکترومغناطیسی، با ضریب اطمینان بیشتری عمل می‌کنند.
  • ترکیبی از سیگنال‌های متعدد با یک رسانه: سیگنال‌های ضروری در هر دوربین مداربسته‌ای مانند تصویر، صدا و حتی سیگنال‌های کنترل همزمان از طریق یک کابل دوربین ارسال می‌شوند و این امر به طورچشمگیری فرآیند استقرار امکانات جدید و کاهش هزینه کابل‌کشی را ساده‌تر کرده است. علاوه بر ارسال سیگنال‌های صوتی و تصویری، دوربین HDCVI به یک کانال دوجهتی جهت ارسال فرمان‌های کنترل بین تجهیزات گیرنده و فرستنده مجهز شده است و اجازه برخی عملکردها مانند کنترل دوربین چرخشی، کنترل فوکوس و ارسال آلارم را می‌دهد.
  • سازگاری با فرمت CVBS: علاوه بر پشتیبانی از فرمت اچ دی 1080p و 720p می‌توان دوربین‌های HDCVI را با ایجاد تغییراتی در تنظیمات آن از فرمت CVBS با رزولوشن پایین‌تر هم استفاده کرد، بنابراین، امکان به کارگیری تجهیزاتی که از فرمت HD پشتیبانی نمی‌کنند، فراهم خواهد شد.

مراحل نصب و راه‌اندازی دوربین مدار بسته اچ دی سی وی آی همانند سایر دوربین‌های مداربسته آنالوگ قدیمی ساده و بدون ایجاد تغییر در ساختار آن صورت می‌گیرد. یعنی دوربین مداربسته در نقش فرستنده و تجهیزات ضبط مانند دی وی آر مابین دوربین و گیرنده قرار می‌گیرند.

مقایسه‌ بین دوربین‌های HDCVI و سایر دوربین‌های مداربسته آنالوگ


در قسمت پایین سه نمودار گویای برتری فناوری HDCVI بر آنالوگ هستند.

این نمودار نحوه مقایسه بین دوربین مداربسته HDCVI و دوربین آنالوگ را نشان می‌دهد بنابراین با یک نگاه می‌توانید سه ویژگی اساسی را دریابید:

  • کیفیت: بارزترین ویژگی دوربین مداربسته HDCVI به پشتیبانی آن از فرمت HD مربوط می‌شود و کیفیت تصویر خیلی بهتر از دوربین‌های مداربسته قدیمی آنالوگ به نمایش گذاشته می‌شود. اما علی‌رغم واقعیتی که دوربین HDCVI قادر به پشتیبانی از رزولوشن 1080p هستند، طی آزمایشات ثابت شد کیفیت تصویر GD-SDI در حالت 1080p کمی بالاتر است.
  • هزینه: یکی از نقاط قوت دوربین‌های مداربسته HDCVI به قیمت دوربین HDCVI مربوط می‌شود. این دوربین قادر به ارائه رزولوشن 720p هم هست و از این نظر نسبت کیفیت به قیمت نیز در مقایسه با دوربین‌های آنالوگ قدیمی تاحدقابل توجهی بهبود یافته است.
  • کابل‌کشی: درمورد دوربین‌های مداربسته قدیمی باید بگوییم معمولا کاربران به یک دوربین DVR جهت کدگذاری و ذخیر تصاویر نیاز خواهند داشت. معمولا به یک کابل از دی وی آر به دوربین از نوع کابل پلاگین و پخش یا کابل Siamese نیاز است، همچنین می‌توان از کابل شبکه به همراه بالان استفاده نمود. بالان صرفا کابل شبکه را به کانکشن BNC استاندارد تبدیل می‌کند، برخی کاربران می‌توانند برق و صدا را با یک کابل شبکه انتقال دهند. به یک منبع جهت تامین برق دوربین از محل دی وی آر نیاز است. یک دوربین مجهز به کانکتور BNC معمولا پایین‌تر از لاین های 700TVL یا 700 TV قرار می‌گیرد.

هرچند از نظر فنی امکان انتقال سیگنال دوربین مداربسته HDCVI با کابل مسی هم میسر است، اما هرچه کابل بهتر باشد، کیفیت تصویر و سیگنال هم بهتر خواهد شد. برای ارسال بهترین تصویر از دوربین مداربسته HDCVI بایستی یا از کابل RG59 یا RG6 Siamses استفاده کنید. مقدار مس به کار رفته در کابل‌های RG59 و RG6 Siamses از سایر کابل‌ها بیشتر است و پوشش محافظی که دور هسته کابل را احاطه کرده به جلوگیری از تداخل سیگنال ناشی از منبع‌های خارجی کمک می‌کند. گزینه بهتر و دوم استفاده از کابل شبکه است (Cat5e/Cat6) و ترجیحا از نوع باکیفیت و مجهز به بالان باشد. زیرا از بین تمامی گزینه‌های کابل دوربین، کابل شبکه از نظر کیفیت در جایگاه دوم قرار دارد. کاربران می‌توانند از کابل‌های BNC پلاگین و پخش هم استفاده کنند، اما به خاطر داشته باشید هرچه کابل بهتر باشد درنتیجه کیفیت تصویر هم بهتر خواهد بود.

مقایسه دوربین مداربسته HDCVi با دوربین تحت شبکه


ضریب اطمینان

به منظور اطمینان و یکنواختی در ارسال سیگنال دوربین مداربسته HD-CVI به فناوری ارسال سیگنال P2P مجهز شده است، این در حالی است که انتقال سیگنال دوربین تحت‌شبکه از طریق شبکه اینترنت صورت می‌پذیرد و ممکن است باعث لرزش و افت پاکت شود.

عدم تاخیر

دوربین‌های HD تحت‌ شبکه به فناوری تصویر مجهز هستند و تاخیر در ارسال سیگنال تا 300 میلی‌ثانیه تحت شرایط مناسب و معمولی شبکه قابل کنترل است، اما دوربین‌های HDCVI قادرند سیگنال‌ها را بلافاصله و بدون تاخیر ارسال کنند.

عدم فشرده‌سازی

درخصوص دوربین‌های مداربسته HDCVI باید بگوییم هیچ گونه فشرده‌سازی فرمت تصاویر صورت نمی‌گیرد و کیفیت تصویر با بهترین وضوح ارسال خواهد شد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree