021-42543 CCTV [at] AGKGROUP.COM

شناخت دوربین ها و اجزاء ان ها

کی از مهترین اصولی که باید برای قدم اول آموزش عکاسی فرا گرفت نحوه کار دوربین ها و اجزاء ان هاست.


در این مقاله سعی می کنم تا کمی شما را با این مبحث آشنا کنم

دوربين هاي اوليه اي که ساخته شده بود بر اساس اتاق تاريک عمل مي کردند.يعني يک جعبه مقوائي را داخل و خارجش را رنگ سياه مي زدند و يک سوراخ در يک طرف آن يجاد مي کردند و يک عدسي ساده در آن آن قرار مي دانند.و در سمت مقابل آن مواد حساس به نور (اگر اشبتاه نکم نيترات نقره يکي از آن مواد است) قرار مي دانند.به این صورت يک دوربين ساده درست مي کردند حسابي هم با هاش کيف مي کردند.ولي کم کم بشر پيشرفت کرد و دوربين ها جديد تر شدند.اين هم نمونه اي از آن دوربين ها


حالا كه بحث به اينجا رسيد گفتم که بهتراست اولين عکس تاريخ عکاسي جهان را ببينيد.
این عکس در سال 1827 توسط نی ئپس گرفته شده است.این عکس مربوط می شود به پنجره اتلق وی در اطراف شهر شالون.شاید جالب باشد که بدانید مدت نوردهی این عکس 8 ساعت بوده است.


دوربين هاي امروزي اساساً از سه قسمت اصلي تشکيل شده اند وعملکرد آن ها شبيه به چشم انسان است.اين قسمت ها عبارت اند از:
1)لنز يا عدسي (مانند عنبيه در چشم)
2)ديافراگم (مردمک چشم)
3) صفحه حساس به نوري که تصوير بر روي آن ثبت مي شود. (اين وظيفه مهم را شبکيه چشم بر عهده دارد).
در مورد انواع لنز ها و سيستم هاي ثبت تصوير به صورت کامل بعدا توضيح خواهم داد.ولي با توجه به اينکه مباحث بعدی با واژه "فاصله کانوني" زياد سر وکار داريم ابتدا يک تعريف کلي از لنز مي کنم.
عدسي:
عدسي که جز اصلي تشکيل دهنده لنز است قطعه اي است از جنس مواد شفاف مثل شيشه يا پلاستيک که يک طرف يا هر دو طرف آن داري انحنا مي باشد.هنگامي نور از منبع نوري از فاصله بي نهايت از عدسي عبور مي کند در يک نقطه جمع مي شود.فاصله عدسي تا این نقطه را "فاصله کانوني"مي نامند و صفحه موازي با عدسي که آن نقطه بر رويش تشکيل مي شود را" سطح کانوني" مي نامند.هنگامي عدسي در جلوي خود ثابت است هيچگاه نمي تواند تصوير اجسامي که در فواصل مختلف از آن وجود دارند را روي صفحه کانوني تشکيل دهد.از اين رو نياز است که فاصله کانوني آن درشريط مخلف تغيير کند. (که ين عمل فقط در چشم طبيعي وجود دارد).راه دوم تغير مکان عدسي مي باشد که اين عمل را تنظيم فاصله عکس برداري و يا "فوکاس" مي نامند.
فوکاس کردن اکثر دوربين هاي حرفه ي به صورت دستي مي باشد(تبعيه حلقه فوکاس روي بدنه لنز) اما در دوربين های غير حرفه اي به اتو فوکاس و توسط سيستم هاي الکترونيکي صورت مي گيرد.ديافراگم:
ديافراگم دريچه متغيري است که معمولا درون لنز قرار دارد که دقيقا شبيه به مردمک چشم عمل مي کند وميزان نوري را که وارد دوربين ميشود را کنترل مي کند.روي بدنه لنز اغلب دوربين هاي حرفه اي حلقه اي براي تنظيم درجه ديافراگم وجود دارد که عکاس به کمک آن مي تواند مقدار نور مورد نظر خود را تعيين کند.در مباحث بعدی تحت عنوان معرفي لنز ها مفصلاً اين مطلب را تو ضيح خواهم داد.
ديافراگم مقدار نور ورودي به داخل دوربين را کنترل مي کند.شاتر:
شاتر پرده ای است از جنس پارچه کاملا تيره و يا فلز چند لایه سياه که جلوي فيلم قرار مي گيرد و در حالت عادي بسته است تا از نور ديدين فيلم جلو گيري شود.فقط در هنگام فشردن دکمه دوربين(دکمه شاتر) اين پرده با سرعت معين باز مي شود و تصوير روي فيلم ثبت مي شود.
شاتر در واقع زمان نور دهي فيلم را تعيين مي کند.


در اينجا نمي خواهم بحث را پيچيده کنم و در مورد ساختار عملي شاتر توضيح بدم.فقط اطلاعتي در مورد سرعت شاتر ها ارائه مي کنم.
سرعت شاترها بنا بر نياز عکاس در شريط مختلف توسط سلکتوري که در کنار دکمه شاتر مو جود است قابل تغيير است.اساسي ترين نکته ي که بايد در مورد شاتر ها به خاطر بسپاريد سرعت آن ها است.مثلا در مسابقات دو ميداني هرچه زمان رسيدن به مقصد کم شود نشان دهنده اين است که سرعت بيشتر بوده.در واقع در دوربين ها
هر چه سرعت شاتر بالاتر باشد نور کمتري به فيلم مي رسد.
سرعت شاتر به صورت يک استاندار بين المللي به صورت زير درجه بندي شده اند.
...B,8,4,2,1,2,4,8,16,30,60,125,250,500,1000,2000⠠€¦

توجه داشته باشيد که اعداد سمت راست 1 کسري ثانيه هستنى مثلا 1/250 و يا .1/60 سرعت B به سرعت دستي معروف است يعني عكاس مي تواند با توجه به نياز خود سرعت مورد نظر را انتخاب نميد.يعني تا زماني که انگشت عکاس روي دکمه شاتر است پرده شاتر باز است و در حال نور دهي است.البته براي استفاده از اين حالت حتما بايد مجهز به سه پايه و دکلانشور بود تا از لرزش دوربين جلوگيري شود.
البته درجات ديگري هم روي برخي از دوربين ها تعبيه شده است که در صورت لزوم درقسمت نوردهي توضيح خواهم داد.


نمياب:
در تمام دوربين هاي عکاسي نور از طريق لنز به فيلم مي رسد و عکس ثبت مي شود.ولي قبل از اين عمل عکاس بايد از کم و کيف عکس خود آگاه شود تا خروجي مطلوبي داشته باشد به همين دليل قسمتي در دوربين ها تعبيه شده که نام آن نمياب است.


قبل از فشردن شاتر


بعد از فشردن شاتر

سيستم هاي نميابي به 4 گروه زير تقسيم مي شوند.
1) سيستم نميابي مستقيم يا غير انعکاسي
2) سيستم تک لنزي انعکاسي
3) سيستم دو لنزي انعکاسي
4) سيستم بدون واسطه

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree