021-42543 CCTV [at] AGKGROUP.COM

لوکس (LUX) میزان حساسیت نوری دوربین مداربسته

به بیان ساده لوکس واحد متریک برای اندازه‌گیری میزان نوری است که روی یک جسم می‌تابد و معادل اروپایی فوت کندل (foot-candle) (یا لومن) می‌باشد. بطور خاص، یک لوکس معادل میزان نوری است که روی یک متر مربع سطحی که در فاصله‌ی یک متری از یک شمع قرار دارد تابیده می‌شود. ۱۰ لوکس معادل نور تولید شده توسط ۱۰ شمع در فاصله‌ی یک متری است. یک دوربین با درجه یک لوکس می‌تواند تصویری را با نور یک شمع که در فاصله‌ی یک متری از جسم قرار گرفته است ایجاد کند. امروزه بسیاری از دوربین‌های موجود در بازار این قابلیت را دارند. مشکل این است که تصویر حاصله ممکن است کیفیت ضعیفی داشته باشد. هنگامی که یک سازنده برچسب یک لوکسی را روی یک طرف از دوربین خود می‌زند، دیدگاه یک تصویر قابل قبول را ارائه می‌کند. با اینکه درجه بندی‌ها یکنواخت‌تر، عینی‌تر و علمی‌تر از گذشته هستند، اما آنچه که یک سازنده به عنوان قابل قبول در نظر می‌گیرد احتمالاً مطابق با استانداردهای فیلمبرداران مطلع از کیفیت نمی‌باشد. یک تصویر دانه‌ای و تک رنگ چیزی نیست که شما هنگام خرید دوربین با قابلیت کار در نور کم در نظر داشته‌اید. همچنین از آنجایی که یک تصویر قابل قبول یک اصطلاح ذهنی است، درجه بندی لوکس برای هر سازنده متغیر می‌باشد.

لوکس در دوربین مدار بسته قابلیتی است که حساسیت دوربین به نور را نشان می‌دهد. هرچه این عدد کوچکتر باشد دوربین در محیط‌های کم نورتر عملکرد و کیفیت تصویر بهتری خواهد داشت. شرکت عرش گستر انواع دوربین مدار بسته باکیفیت را عرضه می‌کند که در هنگام روشن بودن LED، میزان لوکس آنها صفر است و کیفیت تصویر بسیار خوبی دارند. جهت اطلاع بیشتر از ویژگی‌های دوربین‌های مدار بسته و یا خرید می‌توانید با ما از طریق شماره‌ 02142543 تماس حاصل نمایید یا از طریق شماره تلگرام 09197757516 و آیدی تلگرام marketingAGK@ سوالات خود را مطرح فرمایید.

ماهیت نور


لوکس سنجشی بر اساس نور تولید شده توسط یک شمع تکی است. شمع‌ها و لامپ‌های خانگی معمول نوری را تولید می‌کنند که در تمام جهات بطور یکنواخت می‌تابد. با افزایش فاصله از منبع نور، میزان نوری که روی یک جسم می‌افتد بصورت نمایی کاهش می‌یابد (Lux=1/2d، که d فاصله از منبع نور است). مقدار ثابتی از نور در یک ناحیه‌ی بزرگ‌تر پخش می‌شود، بنابراین مقدار کمتری از آن می‌تواند دورتر شود. در صورتی که فاصله‌ی هدف تا شمع دو برابر شود، میزان نور دریافتی نصف نمی‌شود بلکه یک چهارم خواهد شد. با چهار برابر شدن فاصله، یک شانزدهم نور دریافت می‌شود. می‌ببینید که چگونه ۱۰ لوکس نور در یک متر می‌تواند به سرعت تبدیل به یک لوکس شود.
هدف شما نیز بر قابلیت جذب نور دوربین تاثیر می‌گذارد. لوکس سنجش نور تابشی یا نوری است که روی جسم تابیده می‌شود. از طرف دیگر، دوربین نور تابیده شده را می‌بیند و ضبط می‌کند که نوری است که به جسم برخورد کرده و به طرف لنز تابیده می‌شود. سطوح روشن‌تر و انعکاسی‌تر در شرایط کم نور نسبت به اجسام تیره‌تر بهتر نور را منعکس می‌کنند. تنها به علت اینکه ۱۰۰ لوکس یک جسم را روشن می‌کند، نباید فکر کنید که دوربین یک جسم ۱۰۰ لوکسی را می‌بیند.

اپتیک


روش‌های متعددی برای افزایش عملکرد در نور کم وجود دارند. روش مورد استفاده بر کیفیت کلی تصویر اثر می‌گذارد. بطور کلی یک دوربین با اپتیک‌های بهتر نسبت با دوربینی که متکی بر الکترونیک‌ها است بازتاب واقعی‌تری را ایجاد می‌کند. هدف اپتیک‌های برتر رساندن بیشترین میزان نور تا حد ممکن به سنسور تصویربرداری (CCD) است.
حد پایین جذب نور بیشتر، اندازه می‌باشد. لنزهای بزرگ‌تر نور بیشتری را جذب می‌کنند. یک لنز دوربین ۳۷ میلی‌متری معمول برای یک تلسکوپ ۱۰۰۰۰ میلی‌متری مناسب نیست. بطور واضح، در دوربین‌های فیلمبرداری مدرن قابل حمل بودن و راحتی مهم است، بنابراین باید اندازه‌ی لنز را به شکلی اصلاح کرد، و اندازه در واقع تنها نقطه شروع است.
دوربین‌های با اپتیک بالا دارای یک لنز با کیفیت هستند. یک لنز پیشرفته نه تنها اجازه می‌دهد که نور بیشتری به سنسور CCD برسد، بلکه نور کیفیت بهتری نیز خواهد داشت، زیرا عیوب و نقص‌های لنز نور را پخش می‌کنند. لنزهای با کیفیت جزئیات دقیق‌تر، اعوجاج‌های کنترل شده و رنگ‌هایی را تولید می‌کنند که زنده‌تر هستند. سازندگان دوربین‌ها تقاضا برای چنین کیفیتی را تشخیص داده و مطابق با آن واکنش نشان داده‌اند. شرکت‌هایی که لنزهای با کیفیت ندارند در حال بستن قرارداد با سازندگانی هستند که در اپتیک‌ها تخصص دارند تا بتوانند محصولات با کیفیت‌تری تولید کنند.
عامل مهم دیگری که باید در نظر گرفت تعداد سنسورهای CCD یا تراشه‌هایی است که دوربین استفاده می‌کند. در شرایطی که تمام موارد دیگر یکسان باشند، سه تراشه بهتر از یک تراشه است. علاوه بر افزایش تعداد تراشه‌ها، دوربین‌های 3CCD دارای اپتیک و الکترونیک‌های برتری می‌باشند. آنها از منشوری استفاده می‌کنند که نور را به سه رنگ تشکیل دهنده‌ی آن تقسیم می‌کند: قرمز، سبز و آبی. نور از میان لنز عبور کرده، وارد منشور می‌شود و سپس تقسیم شده و به یکی از سه تراشه‌ی پردازنده‌ی مجزا فرستاده می‌شود. نور آبی وارد تراشه‌ی آبی می‌شود، نورهای سبز و قرمز نیز به تراشه‌های سبز و قرمز ارسال می‌شوند. منشور در وظایف خود دارای کارایی بالایی است و در صورتی که نوری در حین تقسیم نور از دست برود کارایی آن کاهش می‌یابد.
از طرف دیگر، یک دوربین با یک تراشه از یک فیلتر نواری برای تجزیه‌ی نور به رنگ‌های تشکیل دهنده‌ی آن استفاده می‌کند. این فیلتر به اندازه‌ی منشور کارایی ندارد. نور پخش شده و مقداری از آن از دست می‌رود، در حالی که در شرایط کم نور، باید تا حد ممکن است نور را حفظ کرد.

بهبود الکترونیکی


دوربین‌های با یک تراشه قابلیت کار با نور بسیار کم را دارند. هنگامی که نور کافی وجود نداشته باشد، دوربین نور موجود را گرفته و آن را بصورت الکترونیکی تقویت می‌کند. این یک استراتژی معقول است، اما تصویر حاصله عالی نیست. تقویت سیگنال نور کم ناگزیر منجر به دانه دانه شدن تصویر و نویزهای ویدئویی می‌شود. این وضعیت مانند نوارهای صوتی است که با کیفیت بسیار پایین ضبط شده‌ند. هنگامی که این نوارها در استریو پخش می‌شوند به سختی می‌توان صدای موسیقی را شنید. هنگامی که صدا را زیاد کرده یا سیگنال را تقویت می‌کنید، موسیقی را بهتر می‌شنوید اما صدای خش خش زیادی نیز خواهید شنید.
همین اتفاق برای سیگنال‌های ویدئویی تقویت شده رخ می‌دهد. دوربین هر مقدار نوری که دریافت می‌کند را تقویت می‌کند، اما در کنار آن نویز ویدئویی زیادی ایجاد می‌شود. تصویر بدست آمده ظاهری دانه دانه و بی‌رنگ خواهد داشت. قطعاً می‌توانید هدف مورد نظر را ببینید اما کیفیت آن بسیار کمتر از حد مطلوب می‌باشد.
هنگام بررسی درجه‌بندی‌های لوکس این عوامل را در نظر بگیرید. آیا دوربین به علت اپتیک بالای خود و یا وجود مدار الکترونیکی دارای درجه‌ی ۱ لوکس است؟ در انتها مقایسه در کنار هم تنها تست صحیح می‌باشد. با انجام این کار متوجه خواهید شد که هنگام ثبت تصویر در شرایط با نور کم اپتیک‌ها نسبت به الکترونیک‌ها برتری دارند. البته برای ویدئوهای حرفه‌ای، بهتر است درجه لوکس پایین را فراموش کرده و بر روی یک کیت نور سرمایه‌گذاری کنید.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree