021-42543 CCTV [at] AGKGROUP.COM

منویOSD در دوربین مداربسته(امنیتی):آموزش استفاده از کنترلOSD

OSD (نمایش بر روی تصویر) به شما امکان کنترل ظاهر و ویژگی‌های تصویری که در دوربین شما نشان داده شده را می‌دهد. این منو تنظیمات بی‌شماری را ارائه می‌دهد که می‌تواند برای دستیابی به بهترین کیفیت تصویر ممکن در هر محیط نظارتی تنظیم شود، و به شما امکان انعطاف پذیری برای نصب دوربین در چالشی‌ترین شرایط نوری را فراهم می‌کند. اگر در عکاسی و یا فیلم سازی با تجربه هستید، بسیاری از عملکردهای دوربین چیزی است که با آن آشنا هستید.

منوی OSD قابلیتی عالی در دوربین‌های مدار بسته است که امکان تنظیمات نور و رنگ را فراهم می‌کند تا بهترین کیفیت تصویر به دست آید. برخی کاربردهای این منو عبارتند از: تنظیم نور پس زمینه و سفیدی عکس، فعال یا غیر فعال کردن سنسورهای دوربین، تنظیم نور ورودی و تقسیم بندی رنگ.
شرکت عرش گستر در زمینه واردات، فروش و نصب دوربین مدار بسته از سال 1379 شروع به کار کرده است و دوربین‌های این شرکت مجهز به منوی OSD می‌باشند. جهت اطلاع بیشتر از ویژگی‌های دوربین‌های مدار بسته و یا خرید می‌توانید با ما از طریق شماره‌ 02142543 تماس حاصل نمایید یا از طریق شماره تلگرام 09197757513 و آیدی تلگرام marketingAGK@ سوالات خود را مطرح فرمایید.

آشنایی با OSD Controller


روش کار منوی OSD در شکل زیر شرح داده شده است.

اتصال OSD Controller


اگر این اولین بار است که OSD Controller را وصل می‌کنید، برای اتصال به دوربین خود، دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید.

 • دوشاخه RS485 را از دوربین به پورت RS485 1 وارد کنید.
 • سر آزاد اسپلیتر supplied power را به پورت DC IN 12V 2 وصل کنید.

شما می‌توانید راهنمای دقیق اتصال دوربین را در کتابچه راهنمای کاربر دوربین خود پیدا کنید.

هدایت OSD


 • کلید نمایش منوی اصلی را برای نمایش منوی اصلی OSD بر روی صفحه خود فشار دهید.
 • کلید جهت نمای بالا و پایین را برای انتخاب کردن گزینه در لیست منو فشار دهید.
 • کلید جهت نمای چپ و راست را به منظور تعویض بین گزینه‌ها برای یک تنظیم خاص فشار دهید.
 • علامت فلش به سمت چپ نشان دهنده‌ی این است که ساب منو (زیرمنو) برای تنظیم وجود دارد. تنظیمات را انتخاب کنید و سپس کلید نمایش منوی اصلی را برای ورود به ساب منو فشار دهید.
 • کلید ذخیره سازی اصلی را به منظور ذخیره‌ی فوری هر گونه تغییری که در تنظیمات خاص ایجاد شده است فشار دهید.
 • برای بازگشت به منوی قبلی کلید برگشت را انتخاب کنید و سپس کلید نمایش منوی اصلی را فشار دهید.

تنظیمات OSD


تصویر

 • 3D-NR (کاهش نویز 3 بعدی): به شما این امکان را می‌دهد که سیستم فیلتر3D دوربین را روشن کنید تا بتوانید تصاویر را برای ضبط‌هایی که در شب یا در وضعیت تاریک و مبهم انجام می‌شود را با نویز کم دریافت کنید. تنظیم خیلی بالای مقدار 3D-NR (بزرگتر از 9) می‌تواند باعث ایجاد افکت دنباله‌دار (که با عنوان تاری حرکت نیز شناخته می‌شود) در اشیاء متحرک بر روی صفحه ظاهر در تصویر شود.
 • ایریس: برای شما این امکان را ایجاد می‌کند که رفتار پیش فرض لنزها و ایریس را کنترل کنید. بسیاری از دوربین‌های سری PRO لنزهای اولیه را با ایریس ثابت ارائه می‌دهند، بنابراین تنظیمات لنز و ایریس در این مورد هیچ تاثیری ندارد. حتی دوربین‌هایی که دارای لنزهای چند کانونی هستند و با استفاده از میله‌های کنترل لنز به طور فیزیکی کنترل می‌شوند، با این تنظیمات تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند.
 • حالت AE (نوردهی خودکار): شما می‌توانید از بین چندین حالت AE انتخاب کنید که به دوربین امکان می‌دهد مقدار نور را از طریق حسگر تصویر ارزیابی کند و نور دهی دلخواه و مطلوبی به اشیاء در صحنه با تنظیم خودکار سرعت شاتر مناسب و یا دیافراگم برساند. این تنظیم برای زمانی مناسب است که دوربین شما در موقعیت‌های ایده‌آلی قرار ندارد و حالت پیش فرض AE به شما تصاویر خوبی ارائه نمی‌دهد (مثلا دوربین در یک منطقه با شرایط نوردهی غیر معمول نصب شده، دوربین رو به پنجره است یا دوربین به سمت چراغ‌های خودرو است).
 • WB(تعادل رنگ سفید): به شما امکان می‌دهد از گزینه‌های تعادل رنگ سفید از پیش تعیین شده برای تنظیم رنگ روی صفحه استفاده کنید و همچنین به شما کمک می‌کند دقیق‌ترین تون رنگ پخش شده در صحنه را بدست آورید.
 • بهبود کیفیت تصویر: به شما امکان می‌دهد تا بتوانید سطوح وضوح، کنتراست و میزان خلوص رنگ را در تصویر نمایش داده شده به صورت دستی تنظیم کنید.
 • وضوح: وضوح جزئیات و لبه‌های تصویر. تنظیم بسیار بالای وضوح باعث می‌شود که تصویر شطرنجی (پیکسلی) شود. از سوی دیگر، تنظیم بسیار کم وضوح باعث می‌شود که همه چیز ظاهری ملایم و تار داشته باشند.
 • کنتراست: محدوده دینامیکی خروجی دوربین. هر چه کنتراست بالاتر باشد، تفاوت بیشتری بین سیاهترین سیاه و سفیدترین سفید خواهد بود.
 • میزان خلوص رنگ: مقدار خاکستری در یک رنگ. افزایش اشباع رنگ باعث ایجاد رنگ‌های واضح‌تر و قوی‌تر در تصویر می‌شود، در حالی که کاهش اشباع رنگ، باعث ایجاد رنگ‌های ضعیف‌تر می‌شود. تنظیم خلوص رنگ روی 0، یک تصویر کاملا اشباع شده و سیاه و سفید ایجاد می‌کند.
 • انعکاس دهنده: به شما این امکان را می‌دهد جهت حرکت تصویر به صورت افقی را برعکس کنید.
 • فلیپ: به شما اجازه می‌دهد تصویر را به سمت بالا بچرخانید. این کار در صورتی کارآمد است که شما دوربین خود را بالای یک سقف نصب کرده‌اید و نمی‌خواهید آن را به صورت دستی و فیزیکی بچرخانید.
 • روشنی: به شما امکان می‌دهد میزان روشنایی تصویر نمایش داده شده را تنظیم کنید. افزایش تنظیمات روشنایی در صورتی می‌تواند کارآمد باشد که شما یک مانیتور یا تلویزیون تاریک غیر معمول دارید یا می‌خواهید تصاویر را در یک محیط بسیار روشن ببینید. به طور معمول، مقدار پیش فرض خوب است مگر اینکه مشکلات خاصی وجود داشته باشد که می‌خواهید بر آن غلبه کنید.
 • بزرگنمایی: با استفاده از زوم دیجیتال دوربین، می‌توانید جسم مورد نظر را تا پنج برابر نزدیکتر ببینید.

شب و روز

 • خودکار: به شما امکان این را می‌دهد که دوربین را به طور خودکار از حالت روز به شب (دوربین مدار بسته‌ی روز و شب) تغییر دهید.
 • رنگ: اجازه می‌دهد دوربین تنها در حالت رنگی عمل کند. در شرایط کم نور، رنگ ضعیف و کم نور است، اما با این حال رنگ وجود دارد (فرض بر این است که نور کافی برای دیدن هر چیزی وجود دارد). این امر وضوح تصویر را در شرایط کم نور کاهش می‌دهد.
 • سیاه و سفید: به شما این امکان را می‌دهد تا دوربین را تنها برای عملکرد سیاه و سفید تنظیم کنید.
 • اکسترنال: این حالت پشتیبانی نمی‌شود.

زون ماسکینگ

به شما امکان می‌دهد یک ماسک حریم خصوصی ایجاد کنید تا قسمت‌هایی از تصویر را روی صفحه پنهان کنید. می‌توانید چیزی که دیده می‌شود را محدود کند، و برای زمانی کارآمد است که می‌خواهید از حریم خصوصی شخصی و یا مناطق حساس محافظت کنید.
• رنگ: به شما اجازه می‌دهد رنگ ماسک حریم خصوصی را انتخاب کنید. یا طرح الگوی شطرنجی را برای تار کردن مناطق تعیین شده اعمال کنید، و برای زمانی کارآمد است که قصد دارید ناحیه‌ای که ماسک حریم خصوصی دارد را همچنان دنبال کنید.
• ناحیه‌ی شماره 8-1: شما می‌توانید تا هشت ماسک خصوصی مستطیلی جداگانه ایجاد کنید و اندازه و حالت آنها را به دلخواه خود سفارشی کنید.


تشخیص حرکت

می‌‌توانید تشخیص حرکت را در دوربین فعال کنید.

 • حساسیت: به شما امکان می‌دهد سطح حساسیت برای ماشه حرکت را تنظیم کنید. هنگامی که سطح حساسیت بالا است، تشخیص حرکت می‌تواند حتی با کوچک‌ترین حرکت ایجاد شود. هنگامی که سطح حساسیت کم است، حرکت زیادی برای به کار افتادن تشخیص حرکت لازم است.
 • ناحیه شماره 4-1: برای شما این امکان را ایجاد می‌کند که تا چهار ناحیه حساس به حرکات مجزا مشخص کنید، و اندازه، حالت و رنگ آنها را به دلخواه خود سفارشی کنید. هر زمانی که دوربین، حرکت در این مناطق را تشخیص می‌دهد، آن بلوک منطقه با رنگ وابسته فلاش زده می‌شود.

استاندارد ویدیو

به شما امکان می‌دهد استاندارد ویدئوی مناسب برای تلویزیون خود تنظیم کنید.

زبان

به شما اجازه می‌دهد که زبان مورد نظر که می‌خواهید روی OSD نمایش داده شود را انتخاب کنید.

به حالت پیش فرض در آمدن

اگر تغییرات انجام شده در تنظیمات OSD تصویر را بدتر از آن چیزی که در ابتدا بود کرد، یا جایی دیگر دوربین را منتقل کرده‌اید و می‌خواهید دوربین را دوباره تنظیم کنید، به سادگی تمام تنظیماتOSD را به حالت پیش فرض کارخانه بازگردانید.

RS485

شما می‌توانید تنظیمات ارتباطی، شناسه دوربین، پروتکل و baud rate دوربین RS485 را به طرز خاصی انجام دهید، اگر این تنظیمات را تغییر می‌دهید مطمئن شوید که مقادیر جدید تنظیم شده را یادداشت کنید، زیرا اطلاعات در این تنظیمات برای کنترل مشخصات دوربین خاص مانند OSD و PTZ زمانی که پورت RS485 دوربین به یک DVR وصل می‌شود مورد نیاز است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree