021-42543 CCTV [at] AGKGROUP.COM

چگونگی کارکرد دوربین مدار بسته روز و شب (Day/Night) تحت شبکه

هنگام انتخاب دوربین‌ها برای نصب دوربین تحت شبکه، باید بدانید که هر دوربین قادر به چه دیدی در شرایط روشنایی روز و شب می‌باشد. اصلاحاتی مانند روز و شب و فیلتر حذف نور مادون قرمز می‌توانند گیج کننده باشند. امروزه تقریباً تمام دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه در بازار دارای نوعی قابلیت روز و شب هستند، از جمله فن‌آوری‌های پایه‌ای بهینه‌سازی تصویر مانند پاناسونیک. در این مقاله معنای قابلیت روز و شب و دلیل اهمیت در نظر گرفتن آن برای هرگونه دوربین مدار بسته تحت شبکه توضیح داده می‌شود.

دوربین‌های‌ مدار بسته روز و شب به صورت 24 ساعته قابل استفاده هستند به این صورت که در طول روز تصاویر رنگی و در طول شب به دلیل کاهش نور، تصاویر سیاه و سفید ارائه می‌دهند. شرکت عرش گستر در زمینه واردات، فروش و نصب دوربین مدار بسته از سال 1379 شروع به کار کرده است. این شرکت یکی از عرضه کنندگان معتبر انواع مختلف مدل‌های دوربین‌های مدار بسته از جمله دوربین‌های مدار بسته روز و شب است. جهت اطلاع بیشتر از قیمت انواع دوربین مدار بسته می‌توانید با ما از طریق شماره‌ 02142543 تماس حاصل فرمایید یا از طریق شماره تلگرام 09197757516 و آیدی تلگرام marketingAGK@ سوالات خود را مطرح نمایید.

تفاوت بین دوربین‌های روز و شب و مادون قرمز


دوربین‌های امنیتی کم نور اغلب گیج کننده هستند. اساساً دو گزینه برای دوربین مدار بسته روز- شب وجود دارد. یک ، دوربین مدار بسته روز و شب دارای قابلیت تغییر خودکار از حالت رنگی به سیاه و سفید در زمانی که روشنایی به کمتر از یک حد مشخص می‌رسد، می‌باشد. یک دوربین روز و شب می‌تواند در شرایط بسیار کم نور بدون نیاز به چراغ‌های مادون قرمز عمل کند. دوربین روز و شب در نور کم مطلوب است، اما در صورتی که محیط دوربین به حالت تاریکی کامل تغییر یابد، نیاز به یک دوربین مادون قرمز خواهد بود که از چراغ‌های مادون قرمز ال ای دی تعبیه شده در داخل دوربین جهت دید در شب استفاده می‌کند. طیف نور مادون قرمز با چشم انسان قابل مشاهده نیست، اما توسط دوربین قابل مشاهده است.

نور مادون قرمز چیست و چرا مفید است؟


انواع مختلفی از فن‌آوری‌های روز و شب وجود دارند. در سطح پایه، فن‌آوری‌های بهینه‌سازی تصویر مانند حالت دید در شب رنگی پاناسونیک و قابلیت روز و شب الکتریکی سونی وجود دارند. در آن‌ها از تکنیک‌های مختلفی برای بهبود کیفیت تصویر در شرایط روشنایی ضعیف استفاده می‌شود، اما یک راه حل واقعی روز و شب را ارائه نمی‌کنند. در نتیجه، فاصله‌ی دید ممکن است با این سیستم‌ها متغیر باشد. اگر به دنبال یک راه حل نظارتی ۲۴ ساعته هستید که شما را ناامید نکند، نیاز به عملکرد روز و شب واقعی دارید که وابسته به نور مادون قرمز است. نور مادون قرمز خارج از محدوده‌ی نوری است که انسان بتواند ببیند. نور یک طیف الکترومغناطیسی است و نور مرئی (رنگ‌هایی که می‌توانیم ببینیم) یک بخش بسیار کوچک از این طیف می‌باشد. آن را به عنوان تنظیم امواج یک رادیو در نظر بگیرید به طوری که تنها قادر به شنیدن یک ایستگاه می‌باشید. دوربین‌های تحت شبکه با قابلیت روز و شب از بخش مادون قرمز طیف الکترومغناطیسی به منظور ایجاد یک تصویر سیاه و سفید که قابل مشاهده است (رنگ در حالت مادون قرمز معنی ندارد) استفاده می‌کند. دوربین‌هایی که می‌توانند نور مادون قرمز را ببینند برای کار کردن وابسته به نور مرئی نمی‌باشند. این بدین معنی است که سناریوهای بسیار کمی وجود دارند که در آنها ، دوربین مدار بسته روز و شب نتواند تصویر مناسبی را ارائه کند. یک دوربین تحت شبکه‌ی روز و شب واقعی مشکلاتی را در ارائه‌ی یک تصویر رنگی دقیق در شرایط نور روز خواهد داشت مگر اینکه مجهز به یک فیلتر حذف نور مادون قرمز باشد. این فیلتر جلوی نور مادون قرمز را در طول این دوره‌ها می‌گیرد.

فیلتر حذف نور مادون قرمز چیست؟


برای توضیح این ویژگی، باید بدانید که چگونه دوربین‌های تحت شبکه نور را دریافت می‌کنند. به طور ساده، دوربین‌های امنیتی تحت شبکه آشکارسازهای نوری هوشمند هستند. با استفاده از سنسورهای CCD یا CMOS سطوح مختلفی از نور قرمز، سبز و آبی شناسایی شده و به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌شوند که تصویری را ایجاد می‌کند که توسط چشم انسان قابل مشاهده است. هرچند، طیف نوری که چشم انسان می‌تواند ببیند نسبتاً محدود است. نورهای مادون قرمز و فرابنفش در نور روز وجود دارند اما توسط انسان‌ها دیده نمی‌شوند. برخلاف چشم‌ها، سنسورهای دوربین می‌توانند نور نزدیک به مادون قرمز را که خارج از محدوده‌ی چشم انسان است تشخیص دهند. تصویر زیر نتیجه را نشان می‌دهد.

تولید مجدد رنگ به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار می‌گیرد. گیاهان در این منظره نور مادون قرمز بیشتری را نسبت به نور سبز بازتاب می‌دهند به طوری که در نور روز به رنگ صورتی ظاهر می‌شوند. برای اینکه تصویر بیشتر برای چشم انسان آشنا باشد، بیشتر دوربین‌ها مجهز به فیلتر حذف نور مادون قرمز هستند که تنها به نور مرئی اجازه‌ی عبور داده و نور مادون قرمز ناخواسته را برمی‌گرداند. تولید مجدد رنگ به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار می‌گیرد. گیاهان در این منظره نور مادون قرمز بیشتری را نسبت به نور سبز بازتاب می‌دهند به طوری که در نور روز به رنگ صورتی ظاهر می‌شوند. برای اینکه تصویر بیشتر برای چشم انسان آشنا باشد، بیشتر دوربین‌ها مجهز به فیلتر حذف نور مادون قرمز هستند که تنها به نور مرئی اجازه‌ی عبور داده و نور مادون قرمز ناخواسته را برمی‌گرداند.

انتخاب دوربین تحت شبکه روز و شب


عوامل مختلفی وجود دارند که باید هنگام انتخاب یک ، دوربین مدار بسته روز و شب در نظر داشت.

طول موج

هنگام انتخاب یک دوربین مدار بسته روز/ شب دو طول موج مادون قرمز وجود دارد. ارقام اهمیتی ندارند اما مزایا و معایب آنها مهم است. یک منبع نور مادون قرمز که از طول موج ۸۵۰ نانومتر استفاده می‌کند یک تابش قرمز آشکار دارد که برای شرایطی که قصد مخفی کردن دوربین را دارید مناسب نمی‌باشد. روشنایی که از طول موج ۹۵۰ نانومتر استفاده می‌کند درخششی ندارد اما تقریباً ۵۰ درصد کمتر از نور ۸۵۰ نانومتر قوی‌تر است، بنابراین تنها باید هنگامی که مخفی بودن دوربین در اولویت است مورد استفاده قرار بگیرد.

روشنایی یکپارچه

برخی دوربین‌های مدار بسته شب و روز همراه با ال ای دی‌های مادون قرمز یکپارچه هستند. مزیت آن این است که دوربین مدار بسته Day/Night می‌تواند یک تصویر مادون قرمز را ایجاد کند. اشکال آن این است که نزدیک بودن ال ای دی‌ها (تقریباً همیشه در اطراف لنز قرار گرفته‌اند) گاهی اوقات می‌تواند منجر به شرایط روشنایی غیر یکنواخت شود که موجب ایجاد تصویر نامطلوب می‌شود. تمام دوربین‌های دارای ال ای دی‌های یکپارچه با طول موج ۸۵۰ نانومتر کار می‌کنند.

فاصله موثر

بیشتر چراغ‌های مادون قرمز یکپارچه دارای فاصله موثر ۱۵ تا ۲۵ متر هستند که برای بیشتر کاربردها کافی است، اما باید به خاطر داشت که شما قصد پوشش یک میدان دید وسیع را با تنها یک دوربین دارید. اگر فکر می‌کنید که نیاز به نور بیشتری دارید، بهتر است به دنبال یک راه حل سفارشی با استفاده از روشنایی مادون قرمز جداگانه باشید. به یاد داشته باشید که قابلیت مادون قرمز یک دوربین برای اکثریت قریب به اتفاق کاربردها کمتر از نصف روز استفاده می‌شود. باید کنترل کنید که قابلیت نور روز دوربین نیازهای شما را برآورده می‌کند. موارد دیگری را نیز باید در نظر گرفت. دوربین‌های مادون قرمز هنگام قرار گرفتن پشت شیشه خوب کار نمی‌کنند. نور مادون قرمز از شیشه‌ها باز می‌تابد و مستقیماً به دوربین می‌رسد و منجر به ایجاد تصویری بی‌استفاده خواهد شد. همچنین به خاطر داشته باشید که مواد مختلف نور مادون قرمز را به شکل متفاوتی از نور مرئی منعکس می‌کنند. برای مثال، درختان و چمن نور مادون قرمز بسیاری بیشتری را در مقایسه با نور مرئی منعکس می‌کنند. در هنگام تست دوربین آن را هم در روز و هم شب امتحان کنید، زیرا تصویری که در ساعات روز خوب به نظر می‌رسد ممکن است در هنگام تغییر به حالت مادون قرمز نیازهای شما را برآورده نکند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree