021-42543 CCTV [at] AGKGROUP.COM

نكات امنیتی جهت حفاظت از اطلاعات شغلی

تلفن های همراه و ابزارهای الکترونیک قابل حمل کارمندان باعث افزایش خلاقیت و بهره وری آنها می شوند.

اما همین ابزارها نیز می توانند باعث بروز خطراتی گردند.به عنوان مثال کافی است که ایمیل کاری بر روی این وسایل تنظیم شود، اجازه اتصال به شبکه وای فای شرکت را بیابند، یا اینکه اطلاعات مهمی روی آنها کپی شود. از آن پس گم شدن یا سرقت آنها، شما را با یک حفره امنیتی بزرگ روبرو خواهد کرد.

نکته یک: موبایل ها و ابزارهای همراه کارمندان را ایمن کنید

مدیران انفورماتیک شرکتها بایستی همواره اطلاع و اطمینان داشته باشند که همه کارمندان از تمامی امکانات امنیتی ممکن برای سیستم عامل وسایل پرتابل شان، به طور کامل بهرهمند هستند. قابلیتهای امنیتی که حتما باید استفاده شوند، عبارتند از: حفاظت با رمزعبور یا PIN، رمزنگاری اطلاعات و امکان پاک کردن اطلاعات از راه دور.
که اکثر تلفن های همراه هوشمند جدید این قابلیت ها را دارند و یا به آسانی وبا هزینه ای اندک می توان آنها را به موبایل کارمندان اضافه کرد

نکته شماره دو: لپ تاپ ها و کول دیسک های کارمندان را رمزگذاری شوند

کلیه کارمندان در هر موقعیت شغلی یا نوع اطلاعاتی که روی لپ تاپ های شان نگهداری می کنند، باید اطلاعات را به صورت رمزنگاری شده ذخیره کنند. در صورتی که همه اطلاعات روی لپ تاپ ها به صورت رمزنگاری نگهداری شوند، هرگاه کارمندی لپ تاپ اش گم شده یا به سرقت رود، کلیه فایل ها، اطلاعات کاری، رمزهای عبور و تاریخچه اینترنت گردی وی دور از دسترس سارقان یا افراد غرمجاز خواهند بود.

اکثر کارمندان برای جابجایی و نگهداری فایل از کول دیسک استفاده می کنند. با توجه به اینکه این فایل ها معمولا حاوی اطلاعات حساس شرکتی هستند، باید همیشه اطلاعات به صورت رمزنگاری شده روی آنها ذخیره شود تا از دسترس دیگران دور نگه داشته شود.

نکته شماره سه : امنیت شبکه های وای فای را دقیق کنترل کرده و از شبکه های مطمئن استفاده نمایید

بسیاری از شرکت ها استفاده از شبکه های بیسیم را در اختیار کارمندان راه دورشان قرار میدهند. اما باید مواظب بود که شبکه و روتر مورد استفاده کارمندان در خانه و دفاتر اداری حتما با استانداردهای WPAو WPA2رمزنگاری شده باشد.

مدیران شبکه ادارات هم باید دقت کنند که بهتر است از تنظیمات WPA و WPA2 که به صورت Enterprise یا سازمانی پیکربندی شده باشند و از تنظیمات ساده کاربر خانگی یا PSK استفاده نشود. از فوائداستفاده از حالت سازمانی آنست که به مدیر اجازه می دهد تا تنظیمات لازم برای نام های کاربران و رمزهای عبور اختصاصی برای هر کدام را انجام دهد.

کارمندانی که به صورت سیار کار می کنند یا مرتبا در سفر هستند نیز معمولا به شبکه های عمومی و رایگان اینترنت برای ارسال ایمیل های شان متصل می شوند. باید به آنها آموزش داد که از برنامه ها یا سرویس هایی همچون اوت لوک و جی میل استفاده کنند که امکان ارتباط امن را با رمزگذاری SSL فراهم می کنند.

نکته شماره چهار : پشتیبان گیری از فایل ها و فولدرهای حاوی اطلاعات شرکتی

اگر می خواهید شما هم مانند بسیاری از تشکیلات اداری و اقتصادی بزرگ، ۲۰۱۱ را سال بدون اطلاعات مفقود شده بنامید حواس تان باشد که درایو ها یا کامپیوترها می توانند بمیرند، دزدیده شوند، به راحتی گم شوند و یا در آتش بسوزند. اطلاعات هم ممکن است دزدیده شوند، گم شوند یا اینکه خراب شوند.

برای اینکه اطلاعات ارزشمندتان را تحت هیچ شرایطی از دست ندهید، باید همیشه نسخه پشتیبان مناسبی از آنها در اختیار داشته باشید.

در بسیاری از شرکت ها، بیشترین اطلاعات مهم در برنامه های مدیریت ایمیلی چون اوت لوک قرار دارد که بین کارمندان رد و بدل می شود. همیشه از اطلاعات رد و بدل شده در ایمیل های اداری کارمندان که روی سرور شرکت قرار دارند، نسخه پشتیبان به روز داشته باشید. در صورت امکان نیز پشتیبان گیری از فولدرهای اوت لوک کامپیوترهای کارمندان تهیه شود که موجب افزایش امنیت اطلاعات است.

بهتر است مدیران شبکه همیشه به دنبال برنامه های پشتیبان گیری باشند که هیچ نیازی به دخالت کاربران در روند کار نداشته باشد. اگر بتوانید نقشه ای برای پشتیبان گیری طراحی و اجرا کنید که به صورت خودکار بر روی یک سیستم مرکزی انجام گیرد، تا حد بسیار زیادی در زمان خود و دیگر کارمندان صرفه جویی نموده اید.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree