021-42543 CCTV [at] AGKGROUP.COM

نکاتی درباره امنیت سایبری در شرکتهای کوچک

امروزه شرکت‌های بزرگ و کوچک در سرتاسر دنیا، با استفاده از اینترنت به بازاراهای جدید‌تر و بزرگ‌تر دست پیدا کرده اند و ابزارهای یارانه ای این امکان را به آنها داده اند که شرکت‌ها کارکرد خود را توسعه داده

و از راههای نوین و موثر‌تر استفاده کنند. شرکتهایی که از سیستمهای محاسباتی که در آن منابع، نرم‌افزار‌ها و داده ها در اختیار تمام کامپیوتر‌ها قرار می‌گیرداستفاده می کنند،و از ایمیل یا یک وب سایت بهره می گیرند، باید به امنیت سایبری نیز توجه کنند. سرقت اطلاعات در دنیای مجازی حتی بیشتر از دنیای واقعی است.هم اکنون سرقتهای اینترنتی گسترده ترین نوع کلاه برداری در دنیای دیجیتال است.شرکتهای استفاده کننده از اینترنت باید آموزشهای لازم مبتنی به مسائل امنیتی را به کارمندان خود بدهند تا به اعتماد کافی در بین مشتریان دست بیابند.

دنیاهای دیجیتال ابزارهای بسیار قدرتمندی هستند که برای شرکت‌های کوچک این امکان را فراهم می کنند که میزان تولید خود را افزایش دهند ؛ اما نیاز به امنیت سایبری جزئ جدایی ناپذیر در برابر حملات رو به رشد سایبری است .

  • ·توصيه‌هايي امنیتی براي مديران، سرپرستان

اصول مقدماتی، مانند استفاده از پسوردهای قدرتمند، را ایجاد کرده و به کارمندان خود آموزش دهید. برای استفاده از اینترنت دستور العمل‌های مناسب را تهیه کنید. در این دستور العمل‌ها جزئیات جرایم تعیین شده در صورت نقض اصول امنیت سایبری، شرکت باید به صورت روشن آن را مشخص کند و قوانین لازم برای نگهداری و محافظت از اطلاعات مربوط به مشتریان و سایر اطلاعات حساس و مهم را تعیین کنید.

  • ·نکاتی برای مقابله با حملات سایبری

شاید یکی از مهمترین و بهترین راه جلوگیری از ویروسی و هک شدن کامپیوتر در اینترنت ، داشتن یک آنتی ویروس قوی و به روز باشد. با توجه به پیشرفت روز به روز علم کامپیوتر و دانش اینترنت، تعداد آنتی ویروسها رو به رشد می باشد. ولی آیا هر آنتی ویروسی قابلیت شناسایی ویروسها و تروجانهای جدید را دارد؟ خیر. معمولاً آنتی ویروس ها به طوری تقسیم و طبقه بندی میشوند که هر نرم افزاری که بتواند ویروسهای بیشتر و جدیدتری را شناسایی نماید، در رتبه بالاتری قرار دارد.

در هفته نزدیک به ۲۰۰ ویروس جدید منتشر می شود که آنتی ویروس ها برای شناسایی آنها نیاز به بروزرسانی دارند. از طرف دیگر بعضی از ویروس ها در تاریخ خاصی فعال می شوند که برای شناسایی آنها باید سیستم را هر هفته یکبار اسکن کرد.

  • ·چطور فایروا ل کار می کند؟

Firewall مانند یک دیوار از کامپیوتر شما محافظت می کند. در حقیقت یک نرم افزار یا سخت افزار که اطلاعاتی که به کامپیوتر شما وارد می شود را محدود می کند. به این صورت که اطلاعاتی که به عنوان غیر مجاز شناخته می شوند را فیلتر می کند.

اداره یا شرکتی با 100کارمند را فرض کنید. هر کدام از کارمندان نیز یک کامپیوتر دارد و هر کامپیوتر هم یک کارت شبکه که امکان متصل بودن به شبکه را به آن کامپیوتر می دهد. اگر این شرکت دارای اینترنت باشد، خط اینترنت خود را به تمام شبکه متصل می کند.

به این ترتیب اگر تنها یکی از کارمندان برای مثال از اتصال FTP برای دریافت فایلی استفاده کند، می تواند یک حفره امنیتی در شبکه بوجود بیاورد که راه را برای هکر ها باز نگاه می دارد. با قرار دادن Firewall بین شبکه و اینترنت می توان محدودیت هایی را برای کاربران ایجاد کرد. یک تنظیم ساده Firewall می تواند این باشد که از 100کاربر تنها 2 نفر به FTP دسترسی داشته باشند.

  • ·برای دستگاه های قابل حمل برنامه داشته باشید

فلش ها و به طور کلی حافظه های جانبی بیشترین آمار را در آلوده کردن سیستم ها دارند. شما می توانید قبل از باز کردن USB ، آن را اسکن نمایید تا در صورت وجود ویروس ، تروجان ، کد های مخرب ، کی لاگر ، اتوران و … آن را پاکسازی و حذف کنید .

اين روزها کاربران اطلاعات مهم خود را از رمز عبور ايميل گرفته تا کارت هاي اعتباري شان در گوشي يا تبلت ذخيره مي کنند، بنابراين حفاظت از اين اطلاعات کاملاً ضروري و حياتي است. از سوي ديگر به خاطر سپردن اين حجم رمز عبور مختلف هم کار آساني نيست، اگر به فکر حفاظت از اطلاعات حساب هاي مختلف اينترنتي خود روي گوشي يا تبلت هستيد مي توانيد از اپليکيشن هايي استفاده کنيد که اين کار را براحتي براي شما انجام مي دهند.

گرفتن بک آپ های مداوم از داده ها یکی از اولویت های کاری افرادی است که به اطلاعات شان اهمیت می دهند

فایل‌ها در کامپیوتر شما می‌توانند به دلایل متعددی از بین بروند. راههای زیادی وجود دارد برای اینکه دچار این آسیب نشویم و اطلاعات از دست رفته را بازیابی (recovery) نماییم. یکی از راه‌ها این است که یک نسخه پشتیبان (backup) از تمامی اطلاعات سیستم رایانه‌ای تهیه نماییم. همچنین همانطور که می دانیم راههای مختلفی برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات وجود دارد. شما به یک فضای خارجی دیگر نیاز دارید تا بتوانید کپی‌های پشتیبان خود را بر روی آن ذخیره کنید که البته نیاز به تجهیزات پیچیده ای ندارید و می توانیدد از ابزارهای ذخیره سازی زیر استفاده نمایید:

1- سی دی(CD)

2- دی وی دی(DVD)

3- حافظه فلش(USB flash drives)

4- درایوهای موجود در شبکه(Network drives)

5- هارد دیسک خارجی(External hard drives)

6- سرویس های آنلاین(Online backup and storage servicee)
بسته به نوع نیاز و حجم اطلاعاتتان می توانید از هرکدام از این ابزارها استفاده کنید. شما باید به این نکته توجه نمایید که پشتیبان گیری باید بطور منظم انجام شود تا داده هایتان در هر زمان که شما نیاز دارید در دسترس شما باشند.
یکسری نکات را برای نگهداری از فایل‌های پشتیبان باید مدنظر قرار داد:
باید توجه نمایید که فایل‌های پشتیبان را در کجا نگهداری می کنید؟ مثلاً اگر از یک گاو صندوق نسوز برای نگهداری اسناد کاغذی و مهمتان استفاده می کنید نسخه‌های پشتیبان اطلاعات را نیز در همان گاوصندوق نگهداری نمایید.
سعی کنید بیش از یک نسخه کپی بگیرید، چرا که اگر اتفاقی برای نسخه اول افتاد نسخه دوم و یا سوم را در دسترس داشته باشید تا بتوانید از آنها استفاده کنید.
فضای ذخیره سازی خود را مرتب و منظم نگاه دارید. هر چند وقت یک بار (مخصوصاً اگر که شما برای فضای ذخیره سازی هزینه می کنید)، فایل های قدیمی را پاک کنید یا از نرم افزارهای فشرده ساز برای متراکم کردن اطلاعات استفاده کنید تا فضای کمتری اشغال کنند.
از اطلاعات خود با یک کلمه رمز محفاظت کنید. در برخی از روش های تهیه نسخه‌های پشتیبان شما قادرید از فایل‌های پشتیبان به وسیله یک کلمه رمز حفاظت کنید. در صورتی که می خواهید از اطلاعات شخصی یا حساس کپی پشتیبان تهیه کنید، این ویژگی را در نظر بگیرید.

  • ·امنیت شبکه های بی سیم را تامین کنید

شبکه های بی‌سیم این اجازه را به شما می‌دهند تا رایانه‌های شخصی، لپ تاپ‌ها و دستگاه‌های دیگرتان، با استفاده از سیگنال‌های رادیویی برد کوتاه، با یکدیگر در «ارتباط» باشند. با این حال، برای اینکه بتوانید یک شبکه بی‌سیم امن داشته باشید، باید یک سری تغییرات در سیستم ایجاد کرده و بعد یک بار دستگاه را خاموش روشن نمایید.

هر دستگاهی که در محدودهٔ سیگنال‌های انتقال رادیویی برد کوتاه شما وجود داشته باشند، اگر فرکانس آن دستگاه، با محدودهٔ سیگنال‌های انتقال رادیویی برد کوتاه شما یکی باشد، می‌تواند از امکانات شبکه بی‌سیم شما استفاده نماید. این صحبت به این معنی است که هر کسی با یک کامپیو‌تر و یا لپ تاپ بدون سیم، در طیف وسیعی از شبکه‌های بی‌سیم قرار بگیرد و قادر به اتصال به آن شبکه باشد. مگر اینکه شما اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از سوء استفاده دستگاههای دیگری که در محدودهٔ سیگنال‌های انتقال رادیویی برد کوتاه شما قرار دارند را انجام داده باشید.

  • ·چگونه کارمندان را کنترل و یا دسترسی آن ها را به اینترنت محدود کنم؟

امروزه دسترسی به‌‌اینترنت برای همه کسب و کارها حیاتی به نظر میرسد. نقطه نظرات مختلفی در خصوص دسترسی کارکنان به‌‌اینترنت در سازم‌‌آن‌ها وجود دارد. برخی مدیران محدودیت و عدم استفاده از‌‌اینترنت توسط کارکنان را به منظور جلوگیری از کاهش بهره‌وری راه‌کار مناسبی می‌دانند. در مقابل برخی از پژوهشها وجود رابطه بین دسترسی به‌‌اینترنت و کاهش بهره‌وری را مردود دانسته اند و برعکس به دلیل افزایش روزافزون اهمیت شبکه‌های اجتماعی و مجازی در توسعه کسب و کارها، منع کردن کارکنان از استفاده از‌‌اینترنت را کاهنده بهره‏ وری سازمانی می‌دانند. از‌‌این رو کنترل دسترسی کارکنان به‌‌اینترنت یکی از چالش‌های اساسی سازمانها به شمار می‌رود. برخی از سازمان‌های پیشرو با استفاده از راه‌کارها و آموزش‌های مناسب توانسته‌اند که این چالش را مدیریت کرده و از اینترنت در راستای اهداف سازمان استفاده بهینه کنند..

  • پسورد‌ها و اکانت ها

رمزهای عبور تمام هویت الکترونیکی ما هستند، هویتی که اگرچه مجازی است اما می‌تواند تبعات حقیقی به دنبال داشته باشد. برای انتخاب یک کلمه عبور لازم است که از تمام ابتکار خود استفاده کنید بنابراین عبارت‌هایی مانند شماره تلفن، نام همسر، کدملی، کتاب مورد علاقه و مواردی از این دست برای کلمه عبور مناسب نیستند و حدس آنها به همان اندازه برای دیگران هم آسان است.

برخی توصیه‌های عمومی اگرچه به نظر بدیهی هستند اما یادآوری آن‌ها لازم است. تا زمانی که واقعا مجبور نشده‌اید کلمه عبور را به کسی نگویید، رمزها را یادداشت نکنید و اگر کردید مراقب آن باشید، برخی نرم‌افزارها و سایت‌ها می‌توانند مانند یک دفترچه برای یادداشت رمزها باشند که در برخی مواقع کارایی زیادی دارند. اما همه آنها مطمئن نیستند. کلمات عبور را در محیط‌های ناامن انتقال ندهید. برای هر سرویس یک رمز جدا داشته باشید و در نهایت رمزها را به صورت دوره‌ای عوض کنید.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree